Biotyna – znany i ceniony składnik wielu kosmetyków

Kosmetyki do twarzy, ciała i włosów zawierają różnorodne składniki. Mają one wpływ na ostateczne działanie produktów i zadowolenie użytkowników. Jednym z ciekawszych składników w tym wypadku jest biotyna, którą bardzo często spotykamy w kosmetykach do włosów! Co warto wiedzieć o biotynie? Dlaczego jest niezwykle pożądanym składnikiem wielu kosmetyków?

Kilka słów o biotynie

Czym jest biotyna? Najłatwiej mówiąc, jest to kluczowy składnik odżywczy, niezbędny dla zdrowia ludzkiego organizmu, w tym dla włosów, paznokci i skóry. To jedna z witamin z grupy B (witamina B7), która stanowi istotny składnik wielu procesów metabolicznych.

Jej działanie polega na tym, że wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia jakość snu i pracę wątroby. Poza tym jest nieoceniona dla naszego narządu wzroku! Dodatkowo na duży wpływ na kondycję paznokci, włosów i skóry, dlatego osoby dbające o urodę bardzo chętnie stosują suplementy i kosmetyki z witaminą B7.

Występowanie witaminy B7

Biotyna to witamina, która naturalnie powstaje w jelitach człowieka. Niedobory mogą wiązać się z chorobami, zażywaniem antybiotyków, czy też niezdrowym stylem życia. Plusem jest to, że suplementowanie witaminy B7 jest dosyć łatwe, zwłaszcza że występuje ona w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy ją między innymi w warzywach, orzechach i produktach mącznych.

Działanie na skórę i włosy

Jak biotyna oddziałuje na nasze włosy i skórę? Nie bez znaczenia jest to, że witamina ta stanowi także niezbędny składnik metaboliczny dla komórek skóry. Jeżeli występują jej niedobory, musimy liczyć się z wieloma problemami skórnymi, takimi jak przebarwienia, suchość skóry, zmiana kolorytu, łojotok, przetłuszczanie się cery, stany zapalne, zmarszczki, wypryski, nieprawidłowe złuszczanie się naskórka itp.

Witamina B7 ma swój udział w produkcji kwasów tłuszczowych, które z kolei są niezbędne do utrzymania balansu hydrolipidowego i odżywienia skóry. W efekcie nasza skóra stanie się odpowiednio nawilżona, wygładzona i chroniona przed wysuszeniem oraz odwodnieniem. Ponadto biotyna ma za zadanie pobudzać produkcję nowych komórek. Nic więc dziwnego, że ogromnym uznaniem na rynku cieszą się niezawodne kosmetyki z biotyną.

W jaki sposób biotyna działa na nasze włosy? Nie od dziś wiadomo, że witamina H jest jedną z najważniejszych witamin dla włosów. Ma na celu pobudzać cebulki włosowe, co przekłada się na przyspieszenie porostu włosów. Kolejna kwestia to stymulacja syntezy keratyny, czyli białka budulcowego włosów i paznokci. Biotyna zapewnia także skórze i paznokciom odpowiednie odżywienie i nawilżenie. To sprawia, że zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia świądu skóry i łupieżu. Kosmetyki z biotyną do włosów bez wątpienia wpłyną na pogrubienie i zagęszczenie naszych kosmyków!

Jak widzimy, witamina B7 wykazuje różnorodne działanie, a jej obecność w kosmetykach do włosów i skóry jest na wagę złota. To niezwykle cenny składnik, którego warto szukać w różnorodnych produktach pielęgnacyjnych.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Ranking (Lipiec ’24)