Korzystanie z Tindera i innych portali randkowych z pewnością może Ci pomóc znaleźć drugą połówkę. Czasami jednak musisz być gotowy na przykre rozczarowania. Zdarza się tak, że ta piękna kobieta, z którą wiele Cię łączy i którą chcesz zaprosić na randkę, okazuje się botem. Dowiedz się, jak przestrzec się przed botami i poznawać osoby, które… cóż, istnieją.
Choć aplikacje randkowe regularnie walczą z kolejnymi falami botów, to nadal jest to znaczący problem. Na niektórych portalach i aplikacjach możemy zobaczyć ich mniej, a na innych trudno się nie natknąć dziennie przynajmniej na kilka. Aby ich uniknąć, możesz wybrać niejeden darmowy portal randkowy, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Możesz także nauczyć się kilku sposobów na to, jak rozpoznać bota i nie zaprzątać sobie nim głowy.
Czym są boty na portalach randkowych?
Boty na portalach randkowych pojawiają się na Tinderze, Badoo i podobnych od wielu lat i choć istnieje coraz więcej systemów pozwalających na szybką ich redukcję, to nadal każdy z nas może się na nie natknąć. Pokrótce rzecz ujmując mamy do czynienia z kontami, które przypominają prawdziwe profile, ale osoby przedstawione w nich w praktyce nie istnieją.
Boty na portalu randkowym to rzeczywistość, z którą musimy się pogodzić. Są wśród nich zarówno oszuści matrymonialni, osoby pragnące rozrywki czy oszuści finansowi. Zdarza się, że ktoś w ten sposób prowadzi podwójne życie, kłamiąc na swój temat.
Jak rozpoznać boty na serwisach randkowych?
Portale randkowe są na tyle przejrzyste w obsłudze, że boty naprawdę łatwo rozpoznać. Wystarczy pamiętać o kilku cechach botów, które od razu lub po niedługiej chwili pomagają odkryć kłamstwo.
Dziwne zdjęcia
Każdy, kto regularnie korzysta z portali randkowych i poznał tam trochę osób, mniej więcej orientuje się, jak powinno wyglądać prawidłowe zdjęcie na portal randkowy. Zwykle jest to kilka zdjęć, zwykle selfie, z wakacji lub z siłowni.
Boty często wyróżniają się w tej kwestii. Zdarza się, że na ich profilach jest jedna lub dwie fotki, słabej jakości albo wyglądające na żywcem wzięte z internetu.
Dziwny opis
Bardzo łatwo rozpoznać oszusta w inny sposób — poprzez jego opis. Wiele osób oczywiście nie ma opisu w ogóle, ale te, które mają, mniej więcej prezentują, jak wygląda opis prawdziwej osoby. Twórcy botów często nie za bardzo wiedzą, jak umiejętnie to zrobić, szczególnie jeśli pochodzą z innych krajów.
Często do profilu jest podpięte konto w mediach społecznościowych. Boty tego nie posiadają, chyba że chodzi o linki do podejrzanych stron w internecie. Na to należy uważać.
Nienaturalna rozmowa
Jeśli opis i zdjęcia wydają się normalne, pozostaje jeszcze rozmowa z botem. Osoba poznana w taki sposób zwykle zagaduje trywialnym pytaniem „co robisz?” lub stara się nawiązać do Twojego opisu. Boty zdają się nieszczególnie naturalne w tej kwestii. Użytkownicy natykający się na boty twierdzą, że one często nie odnoszą się do wiadomości i piszą coś zupełnie dziwnego.
Bardzo często poruszają w pierwszych wiadomościach temat pieniędzy — jest to namacalny dowód na to, że mamy do czynienia z botem. Po drugiej stronie na pewno jest wtedy oszust.
Jeśli jednak temat pieniędzy nie wchodzi w grę, ale rozmowa nadal wygląda dziwnie, odpowiednie będzie założenie, że mamy do czynienia z oszustem matrymonialnym lub o jeszcze innych szemranych intencjach. Innym rozwiązaniem może być także zadanie trudnych pytań, na które należy udzielić dłuższej odpowiedzi, wykluczając odpowiedź jednym słowem, w stylu „tak” lub „nie”
Aby przetestować podejrzanego użytkownika, możemy zapytać między innymi:
- Czy według Ciebie, korzystanie z portali randkowych to zdrada? I dlaczego tak sądzisz?
- Jak według Ciebie wygląda szczęśliwy związek?
- Jak rozpoznać prawdziwą miłość?
A także wiele innych, podobnych pytań.
Dlaczego serwisy korzystają z botów?
Podejrzane konta mnożą się jak grzyby po deszczu, zarówno po stronie facetów, jak i kobiet. Żaden portal randkowy nie jest bezpieczny pod tym względem i można łatwo paść ofiarą oszustwa. Dowiedz się, dlaczego korzysta się z botów.
Pieniądze
Dla użytkowników korzystających regularnie z portali randkowych jednym z największych zagrożeń ze strony botów są oszustwa finansowe. Należy zachować ostrożność, kiedy ktoś prosi Cię o pożyczkę lub przelanie danej kwoty na swoje konto. Niech dowodem na zagrożenie będzie film „Oszust z Tindera”.
Uczucia
Boty bardzo często mają nieco bardziej ekscentryczny cel: ludzie, którzy za nimi stoją, chcą po prostu… poczuć się kochanymi. W tym celu wcielają się w osobę, którą nie są, aby wydawać się bardziej atrakcyjnymi. Następnie żerują na atencji i uczuciach.
Zbieranie informacji
Scenariusz ten jest znacznie rzadszy, ale zdarza się: boty wysyłane są przez duże firmy, aby pobierać informacje o różnych osobach. Zbierane w ten sposób dane są później wykorzystywane na różne sposoby.
Boty na Tinderze – czy istnieją?
Jeśli korzystasz z Tindera, być może zastanawiasz się, czy istnieją boty na tej popularnej aplikacji randkowej. Otóż mam złą wiadomość – tak, boty na Tinderze istnieją! Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że nie jest to jakiś mało znany sekret – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego problemu.
Boty na Tinderze mają różne cele – niektóre służą promocji produktów i usług (czasem wątpliwej jakości), inne próbują nakłonić użytkowników do ujawnienia swoich danych osobowych. Fakt, że można je tam spotkać może być sporym zaskoczeniem, ale niestety tego typu sytuacje się zdarzają.
Teraz zapewne myślisz: „Dobra, ale co ja mogę z tym fantem zrobić?”. Na początek warto być czujnym i przyglądać się dokładniej profilom, które wydają się podejrzane.
Oczywiście nie chodzi o to, aby wszystkich traktować jak potencjalnych oszustów. Ale świadomość istnienia botów na Tinderze może pomóc chronić się przed złymi doświadczeniami wirtualnej komunikacji. Bo przecież po to korzystasz z aplikacji randkowej, żeby nawiązać realne, autentyczne relacje, prawda? Bez obaw, większość użytkowników to jednak prawdziwi ludzie, szukający tej drugiej połówki (albo przynajmniej miłego spędzenia czasu). Więc bądź krytyczny i nie daj się oszukać!
Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy chodzi o automatyczne pobieranie pieniędzy, oszustwa matrymonialne czy zbieranie danych, każdego rodzaju boty warto diagnozować i je zgłaszać. Jeśli nie zrobią krzywdy Tobie, to z pewnością znajdą bardziej naiwne osoby, by je wykorzystać.
0 komentarzy