Facet Po Rozstaniu – Jak Się Zachowuje, Myśli i Dlaczego?

Wiele osób żyje w świadomości, że facet po rozstaniu zachowuje kamienne serce, nic nie czuje i rzadko kiedy żałuje zerwania. Rzeczywistość potrafi jednak nieco zaskoczyć. Statystycznie mężczyźni reagują inaczej na zerwanie niż kobiety – co do tego nie ma wątpliwości. Dowiedz się, jak wygląda zerwanie w oczach faceta i jak prawdopodobnie będzie się w jego obliczu zachowywał. Czy mężczyźni naprawdę nie przeżywają zerwania tak mocno i czy na pewno nie żałują?

zachowanie-po-rozstaniu

Czy mężczyźni reagują inaczej na rozstanie?

W powszechnym społecznym mniemaniu istnieje pewien podział pomiędzy osobami z Marsa oraz osobami z Wenus. Ów damsko-męski konflikt opierający się na dużych różnicach w zachowaniu nie został wzięty znikąd. Wszyscy od wielu lat jesteśmy wychowywani w taki sposób, że każda z płci ma nieco inne role i inne schematy zachowań, szczególnie w sytuacjach wymagających okazania emocji. Dlatego różnice pomiędzy zachowaniem kobiety po zerwaniu oraz mężczyzny znacząco się niekiedy różnią – choć oczywiście zależy to od konkretnego przypadku, bo niektórzy faceci wymykają się nieco tym schematom i stereotypom.

Nie wydaje się, żeby mężczyźni częściej wspominali byłą partnerkę niż kobiety swoich partnerów. Mało kto zdaje sobie również sprawę z tego, jak bardzo faceci potrafią przeżywać rozstanie i jak się zmieniać pod jego wpływem. Takich schematów jest mnóstwo, a wiele z nich jest podobnych do siebie. Niestety bardzo często nie widzimy tego, żeby facet nawet po jakimś czasie okazywał przesadnie duże emocje względem tych wydarzeń.

Jako społeczeństwo kolektywnie zabroniliśmy tego, by mężczyzna mógł wyrażać trudne emocje, w szczególności te negatywne i związane z pustką, odrzuceniem czy byciem nieszczęśliwym po rozstaniu. Wielu mężczyzn ma przeświadczenie, że negatywne emocje, czy raczej ich wyrażanie w jakikolwiek sposób, to oznaka ogromnej słabości. Myślą, że kiedy będą się żalić lub mówić o tym, jak się czują i w jaki sposób obecnie wygląda ich życie, zostaną uznani za niemęskich lub właśnie słabych.

W związku z tą społeczną presją i koniecznością postrzegania faceta jako silnego samca alfa, w praktyce mało który facet po rozstaniu opowiada jak się czuje, w związku z czym nie może przeżyć rozstania w taki sposób, jaki by był dla niego najbardziej pomocny. Ta tendencja oczywiście powoli się zmienia, ale w praktyce nadal faceci przeżywają trudne chwile tego rodzaju w znacznie inny sposób niż kobiety.

Mężczyźni i ich życie po jakimś czasie od rozstania

Niezależnie od tego, czy związek zakończył się w sposób łagodny, czy też burzliwie i z masą przekleństw i wyzwisk, faceci bardzo często posuwają się do podobnych schematów. Już ustaliliśmy, że większość z nich nie daje po sobie poznać, jak się czują. Rzadko kiedy decydują się na żalenie na obecną sytuację, ograniczając się do lakonicznego streszczenia historii o zerwaniu kumplom przy piwie – oczywiście bez wgłębiania się w szczegóły oraz emocje.

Bardzo często jednak stosunkowo łatwo jest rozpoznać mężczyznę po zerwaniu. W jaki sposób rozpoznać, że jakiś facet jest po rozstaniu? To proste – w jego zachowaniu widać wiele zmian. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej osoby, ale bardzo często mężczyźni radzą sobie z zerwaniem na bardzo podobne, choć nie zawsze zdrowe i skuteczne sposoby. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat tego jakie są fazy po rozstaniu faceta.

facet-po-związku

Wielu mężczyzn od początku postanawia zmienić swoje życie. W wielu przypadkach bywa tak, że obietnice i postanowienia są czcze i do niczego nie prowadzą, ale często zmiana trybu życia zaczyna być zauważalna. Męska natura podsuwa wielu facetom pomysł, aby zadbać o kondycję fizyczną, a co za tym idzie, poprawić również swój wygląd. Powszechnym jest rozwijanie muskulatury, a przynajmniej podejmowanie czynności do tego prowadzących. Mężczyźni często wybierają się na siłownię, kupują rower albo zaczynają biegać.

Rozwiązanie to wydaje się pod wieloma względami korzystne. Oczywiście bardzo często głównym aspektem motywującym do podjęcia wysiłku fizycznego jest chęć wyglądania lepiej, aby była dziewczyna żałowała zerwania (choć wielu facetów tego nie przyzna, to podświadomość jest nieugięta). Istnieją jednak pewne pozytywne skutki uboczne – choć nie zawsze udaje się wypracować muskulaturę godną Arnolda Schwarzeneggera, to każdy wysiłek fizyczny wiąże się z poprawą zdrowia i kondycji, jak również samopoczucia. Choć wiadomo, że w przypadku najgorszych stanów emocjonalnych powiedzenie „idź pobiegaj” nie jest najbardziej na miejscu, to bardzo często bieganie czy jazda na rowerze dają nieco serotoniny i pozwalają na łatwiejsze przeżycie zerwania, nawet najtrudniejszego.

Ucieczka w zabawę i niezdrowe relacje

Wielu mężczyzn decyduje się na znacznie bardziej niezdrowe „zdrowienie” po zerwaniu. Facet po zerwaniu bardzo często ucieka w zabawę, która może przeobrazić się w naprawdę poważne i intensywne imprezowanie. Mowa tutaj o nadużywaniu alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych, nie zawsze zresztą legalnych.

Wielu facetów po zerwaniu idzie w melanż, nieszczególnie oglądając się za siebie. Alkohol leje się strumieniami, inne substancje się sypią lub palą, zaś imprezy trwają niekiedy kilka dni z rzędu. Oczywiście każdy z nas potrzebuje odrobiny rozrywki i rozerwania się – jest to niepodważalny fakt. W sytuacji kryzysowej, na przykład po zerwaniu, bardzo łatwo jednak przesadzić. Nie trzeba chyba tłumaczyć, w jaki sposób nadmiar alkoholu i ogólnej zabawy wpływa na człowieka – bardzo łatwo można w ten sposób popsuć sobie relacje z bliskimi, zaniedbać pracę i popełnić wiele innych błędów.

Powrót do szarej rzeczywistości po kilku dniach imprezowania również nie jest najprzyjemniejszą sprawą. Pamiętajmy, że alkohol jest depresantem, zaś niektóre inne substancje mogą doszczętnie wypłukać człowieka z serotoniny. W związku z tym można łatwo narazić się na paskudne samopoczucie po paru dniach oraz chęć powrotu do imprezowego stylu życia, a od tego już krótka droga do uzależnień i innych problemów. Z tego powodu ucieczka w zabawę w takiej kryzysowej sytuacji nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Wielu mężczyzn decyduje się również na ucieczkę w niezdrowe, płytkie relacje. Wydaje się w tym przypadku, że równie wielu mężczyzn, co kobiet korzysta z podobnego schematu – na siłę chcą zastąpić byłego chłopaka lub dziewczynę nowym partnerem lub partnerką. Bardzo często takie relacje są jednak tworzone bez jakichkolwiek podstaw i uczuć i służą wyłącznie zaspokojeniu swojej potrzeby uwagi oraz pocieszenia się po zerwaniu. Facet po rozstaniu bardzo często tak postępuje, ale w dziewięćdziesięciu procentach przypadków taktyka ta jest nie tylko absolutnie nieskuteczna, ale i krzywdząca niekiedy dla obu stron.

Czy mężczyźni częściej wspominają byłą partnerkę po zerwaniu?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób myśli, że faceci po rozstaniu nie czują jakichkolwiek emocji. Wynika to z faktu, że ich po prostu nie wyrażają – często to wynika z presji społecznej, że facet ma być facetem, czasami również dlatego, że po prostu nie nauczyli się rozmawiać o tym, co ich trapi czy boli. W praktyce jednak prawda wygląda nieco inaczej, ponieważ mężczyźni w większości przypadków znacznie dłużej leczą się po zerwaniu niż kobiety.

Wszystkie te ucieczki – czy to w zabawę, czy niezdrowe relacje, czy w sport – wiążą się z tym, że faceci chcą zapomnieć o swojej byłej. A nie zawsze jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bywa tak, że po rozstaniu można leczyć się miesiącami i nadal nie osiągnąć pełni spokoju.

mężczyzna-po-rozstaniu

Z tego względu część facetów decyduje się na ponowną walkę o względy swojej byłej dziewczyny. Bardzo często jest to decyzja nieprzemyślana i niezwiązana jakkolwiek ze zdrowym rozsądkiem. Wielu mężczyzn chce wrócić do byłej, bo orientują się, że po zerwaniu zaczyna im czegoś brakować i bardzo tęsknią za swoją partnerką (tutaj przeczytaj więcej o tym kiedy facet zaczyna tęsknić). Ich mózgi przymykają wtedy oczy na wszelkie niedogodności, które męczyły ich w trakcie związku i wspominają wyłącznie dobre strony tej relacji. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to rozwiązanie nie jest najbardziej zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej byłej partnerki, która również może zrobić sobie nadzieje bez pokrycia.

Jeśli facet po rozstaniu naprawdę chce wrócić do swojej byłej i chce, aby ów plan się powiódł, musi dać sobie i jej bardzo dużo czasu. Oczywiście niezwykle trudno ocenić, ile tego czasu konkretnie potrzeba, bo różni ludzie różnie radzą sobie z zerwaniami. Powrót do byłej z satysfakcjonującym skutkiem będzie możliwy wyłącznie wtedy, kiedy obie osoby przepracują zerwanie, dokładnie przeanalizują, co doprowadziło do niego i co było nie tak w trakcie relacji, a także oboje będą chcieli jednak do siebie wrócić i spróbować ponownie.

Facet po rozstaniu – podsumowanie

Jak zatem widać, facet po rozstaniu funkcjonuje znacznie inaczej niż kobieta po zerwaniu. Wynika to z wielu czynników, między innymi presji społecznej związanej z tym, że mężczyzna ma znacznie mniejsze prawo do okazywania swoich emocji i przeżywania ich w normalny sposób. Tendencja ta stopniowo się zmienia, ale potrzeba jeszcze dużo czasu, żeby mężczyźni czuli się swobodnie z tym, co czują.

Dlatego ważna jest wyrozumiałość wobec faceta, który znajduje się w tego rodzaju kryzysie. Nie można się dziwić, że szuka on różnych form pogodzenia się z zerwaniem – bardzo często po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób najlepiej to zrobić. Warto jednak zważać nieco na mężczyzn w Twoim otoczeniu i zwrócić uwagę, kiedy ich zachowania stają się destrukcyjne dla nich lub dla osób im bliskich. Wtedy warto wyciągnąć do nich pomocną rękę i zachęcić do tego, żeby porozmawiać o tych trudnych emocjach i wydarzeniach, które do nich doprowadziły.

Facet po rozstaniu bez wątpienia zachowuje się inaczej niż kobieta po rozstaniu i w inny sposób sobie radzi z tą sytuacją, jednak emocje i uczucia z tym związane są podobne bez względu na płeć. Wszystko zależy oczywiście również od danej osoby oraz tego, co konkretnie wydarzyło się i jak intensywny był to związek.

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.