Fazy Po Rozstaniu u Faceta – Co Czuje Facet Który Zerwał?

Czy mężczyźni przeżywają rozstanie inaczej niż kobiety? W większości przypadków na pewno. Mężczyźni reagują inaczej na niektóre kwestie, często negują swoje negatywne emocje, a ich życie po zerwaniu wygląda inaczej.

Ale jak dokładnie prezentują się fazy po rozstaniu u faceta – jest to kwestia, która zasługuje na obszerne wyjaśnienie. Dowiedz się zatem, czy aby na pewno faceci częściej wspominają byłą partnerkę i w jaki sposób radzą sobie z tego rodzaju kryzysem emocjonalnym. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od konkretnego przypadku i sytuacji, w której znajduje się dany facet.

zachowanie-po-rozstaniu

Czy mężczyźni reagują inaczej na rozstanie?

W społeczeństwie istnieje podział pomiędzy mężczyznami i kobietami. Wszyscy od wielu lat jesteśmy wychowywani w taki sposób, że każda z płci ma nieco inne role i inne schematy zachowań, szczególnie w sytuacjach wymagających okazania emocji. Dlatego różnice pomiędzy zachowaniem kobiety po zerwaniu oraz mężczyzny znacząco się niekiedy różnią – choć oczywiście zależy to od konkretnego przypadku, bo niektórzy faceci wymykają się nieco tym schematom i stereotypom.

Nie wydaje się, żeby mężczyźni częściej wspominali byłą partnerkę niż kobiety swoich partnerów. Mało kto zdaje sobie również sprawę z tego, jak bardzo faceci potrafią przeżywać rozstanie i jak się zmieniać pod jego wpływem. Takich schematów jest mnóstwo, a wiele z nich jest podobnych do siebie. Niestety bardzo często nie widzimy tego, żeby facet nawet po jakimś czasie okazywał przesadnie duże emocje względem tych wydarzeń.

Co czuje facet po rozstaniu? 

Jako społeczeństwo kolektywnie zabroniliśmy tego, by mężczyzna mógł wyrażać trudne emocje, w szczególności te negatywne i związane z pustką, odrzuceniem czy byciem nieszczęśliwym po rozstaniu. Wielu mężczyzn ma przeświadczenie, że negatywne emocje, czy raczej ich wyrażanie w jakikolwiek sposób, to oznaka ogromnej słabości. Myślą, że kiedy będą się żalić lub mówić o tym, jak się czują i w jaki sposób obecnie wygląda ich życie, zostaną uznani za niemęskich lub właśnie słabych.

W związku z tą społeczną presją i koniecznością postrzegania faceta jako silnego samca alfa, w praktyce mało który facet po rozstaniu opowiada jak się czuje, w związku z czym nie może przeżyć rozstania w taki sposób, jaki by był dla niego najbardziej pomocny. Ta tendencja oczywiście powoli się zmienia, ale w praktyce nadal faceci przeżywają trudne chwile tego rodzaju w znacznie inny sposób niż kobiety.

Co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu?

Rozstanie z partnerem może być bardzo bolesne dla obu stron. Mężczyźni reagują na rozstanie w różny sposób, ale najbardziej boli ich utrata relacji i bliskości. Doświadczenie straty może być dla nich szczególnie nieprzyjemne, ponieważ mężczyźni często nie mają takich samych możliwości wyrażania swoich uczuć, jak kobiety. Dlatego przeżywanie straty może być dla nich szczególnie trudne. Innym rodzajem bólu, który może doświadczyć mężczyzna po rozstaniu, jest strata tożsamości i nadziei. Związek daje mężczyźnie poczucie bezpieczeństwa i tożsamości, a jego utrata może spowodować, że będzie czuć się zagubiony.

Etapy rozstania – fazy po rozstaniu u faceta

Etapy rozstania u faceta.

Aby mężczyzna mógł w pełni poradzić sobie z zerwaniem, nawet tym najtrudniejszym, potrzeba kilku faz, które należy przejść. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku. W większości sytuacji schemat jest jednak bardzo do siebie podobny, a poszczególne etapy rozstania najczęściej wyglądają tak samo.

1. Etap szoku i wypieranie faktów

Istotnym czynnikiem, który definiuje sposoby poradzenia sobie z zerwaniem, jest oczywiście kontekst tego, jaki był ten związek i w jaki sposób przydarzyło się samo rozstanie. Jeśli wszystko układało się dobrze, a zerwanie przyszło nagle, bardzo często reaguje się ogromnym szokiem i niedowierzaniem.

W takim przypadku następuje również wyparcie. Facet po rozstaniu w pierwszych chwilach nie jest w stanie uwierzyć, że coś takiego nastąpiło i wydaje mu się, że niedługo wszystko będzie po staremu. Jest w stanie zrobić wszystko, żeby nie dotarła do niego ta informacja i nie chce się z nią w jakikolwiek sposób pogodzić.

Szok po niedługim czasie znika i pozostawia uczucie ogromnej pustki. Faceci w takiej sytuacji bardzo często są dotknięci przez objawy fizyczne, takie jak bezsenność, brak apetytu i inne. Złamane serce jest problemem postawionym na pierwsze miejsce, a wszystkie myśli są zajęte przez trudy zerwania oraz chęć powrotu do byłej dziewczyny, a raczej złudną nadzieję, że to się niebawem uda.

2. Etap gniewu, zemsty lub upadek poczucia własnej wartości

Druga faza po zerwaniu jest chyba najbardziej toksyczna i bywa destrukcyjna. To, jak będzie wyglądać, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób przebiegło zerwanie, z jakiego powodu i w jakiej atmosferze. Jeśli stało się coś bardzo złego, na przykład zdrada ze strony partnerki czy poważna kłótnia, wielu mężczyzn planuje zemstę. Nie jest to jednak zdrowe rozwiązanie.

Całkiem naturalna jest jednak złość. Może być kierowana zarówno na ogólną sytuację, jak i wprost w partnerkę, która zrobiła coś złego. Niekiedy zerwanie spowodował facet, a złość jest wtedy kierowana wobec siebie samego. Niezależnie jednak od winy, bardzo często zamiast złości przychodzi znaczny, drastyczny i nagły spadek poczucia własnej wartości, co prowadzi do uczucia smutku.

3. Etap akceptacji rzeczywistości

Etap akceptacji rozstania.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przebiegło rozstanie, zawsze potrzeba czasu, by dojść do siebie. Jednym z najważniejszych kroków, jest akceptacja nowego stanu rzeczy. Facetom po rozstaniu bardzo często zajmuje to dużo czasu, jednak jest niezbędne do tego, aby na nowo zacząć cieszyć się życiem i funkcjonować względnie normalnie.

Aby zacząć nowe życie bez poprzedniej partnerki, musi minąć wszelkie przygnębienie oraz w miarę możliwości również sentyment. Kiedy mężczyzna pogodzi się z tym wszystkim, jego życie nagle nabierze kolorów, a on sam będzie mógł już skupić się z powrotem na pracy, pasjach czy nowych relacjach.

4. Etap nowego życia

Powrót do wydajnej pracy, rozwijanie hobby, czytanie książek, nowy związek… wszystko to nadejdzie prędzej czy później. Związki się kończą, ale ból najczęściej przemija. Nie wiadomo, czy pogodzenie się z kolejnym zerwaniem zajmie miesiąc czy rok, ale zawsze warto dążyć do celu.

Facet po rozstaniu powinien zdać sobie sprawę, że psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Ponadto z każdej relacji, nawet najgorszej i najbardziej toksycznej, można coś wynieść. Ta wiedza, doświadczenie czy przeżycia mogą pomóc w budowaniu kolejnych relacji lub ograniczyć porcję bólu przy kolejnym zerwaniu.

Czy mężczyźni myślą o kobiecie po zakończeniu związku?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób myśli, że faceci po rozstaniu nie czują jakichkolwiek emocji w odniesieniu do drugiej osoby. Wynika to z faktu, że ich po prostu nie wyrażają – często to wynika z presji społecznej, że facet ma być facetem, czasami również dlatego, że po prostu nie nauczyli się rozmawiać o tym, co ich trapi czy boli. W praktyce jednak prawda wygląda nieco inaczej, ponieważ mężczyźni w większości przypadków znacznie dłużej leczą się po zerwaniu niż kobiety.

Część facetów decyduje się na ponowną walkę o względy swojej byłej dziewczyny. Bardzo często jest to decyzja nieprzemyślana i niezwiązana jakkolwiek ze zdrowym rozsądkiem. Wielu mężczyzn chce wrócić do byłej, bo orientują się, że po zerwaniu zaczyna im czegoś brakować i bardzo tęsknią za swoją partnerką. Przymykają wtedy oczy na wszelkie niedogodności, które męczyły ich w trakcie związku i wspominają wyłącznie dobre strony tej relacji. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to rozwiązanie nie jest najbardziej zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej byłej partnerki, która również może zrobić sobie nadzieje bez pokrycia.

Jeśli facet po rozstaniu naprawdę chce wrócić do swojej byłej i chce, aby ów plan się powiódł, musi dać sobie i jej bardzo dużo czasu. Oczywiście niezwykle trudno ocenić, ile tego czasu konkretnie potrzeba, bo różni ludzie różnie radzą sobie z zerwaniami. Powrót do byłej z satysfakcjonującym skutkiem będzie możliwy wyłącznie wtedy, kiedy obie osoby przepracują zerwanie, dokładnie przeanalizują, co doprowadziło do niego i co było nie tak w trakcie relacji, a także oboje będą chcieli jednak do siebie wrócić i spróbować ponownie.

Mężczyźni i ich życie po jakimś czasie od rozstania

Życie mężczyzny po rozstaniu.

Wielu mężczyzn od początku postanawia zmienić swoje życie. Męska natura podsuwa wielu facetom pomysł, aby zadbać o kondycję fizyczną, a co za tym idzie, poprawić również swój wygląd. Powszechnym jest rozwijanie muskulatury, a przynajmniej podejmowanie czynności do tego prowadzących. Mężczyźni często wybierają się na siłownię, kupują rower albo zaczynają biegać.

Oczywiście bardzo często głównym aspektem motywującym do podjęcia wysiłku fizycznego jest chęć wyglądania lepiej, aby była dziewczyna żałowała zerwania. Istnieją jednak pewne pozytywne skutki uboczne – każdy wysiłek fizyczny wiąże się z poprawą zdrowia i kondycji, jak również samopoczucia.

Choć wiadomo, że w przypadku najgorszych stanów emocjonalnych powiedzenie „idź pobiegaj” nie jest najbardziej na miejscu, to bardzo często aktywność fizyczna daje nieco serotoniny i pozwala na łatwiejsze przeżycie zerwania, nawet najtrudniejszego.

Dlaczego facet po rozstaniu idzie do innej?

Facet po rozstaniu może udać się do innej kobiety z wielu powodów. Jednym z nich jest chęć zapomnienia o byłej partnerce, szukanie ucieczki od bólu po rozstaniu. Być może chce także pokazać, że jest w stanie nawiązać nowe relacje i udowodnić sobie, że jest atrakcyjny dla innych, nawet po rozstaniu. Możliwe jest także, że czuje się samotny i szuka bliskości u innej kobiety, która może okazać mu wsparcie po rozstaniu.

Psychologiczne wyjaśnienie tych zachowań może być związane z potrzebą emocjonalnego wsparcia i akceptacji. Po rozstaniu mężczyźni często poszukują osoby, która pozwoli im poczuć się ponownie bezpiecznymi i atrakcyjnymi, co pozwala im odbudować swoje poczucie własnej wartości.

Facet po rozstaniu – podsumowanie

Jak zatem widać, facet i kobieta przeżywają rozstanie inaczej. Wynika to z wielu czynników, między innymi presji społecznej związanej z tym, że mężczyzna ma znacznie mniejsze prawo do okazywania swoich emocji i przeżywania ich w normalny sposób. Tendencja ta stopniowo się zmienia, ale potrzeba jeszcze dużo czasu, żeby mężczyźni czuli się swobodnie z tym, co czują.

Dlatego ważna jest wyrozumiałość wobec faceta, który znajduje się w tego rodzaju kryzysie. Nie można się dziwić, że szuka on różnych form pogodzenia się z zerwaniem – bardzo często po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Źródła i dalsza lektura:

 • https://www.ceeol.com/search/chapter-detail?id=899697
 • https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=933241
 • https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/59172

Kliknij aby zagłosować
[Łącznie głosów: 2 Średnia ocena: 4.5]

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

1 komentarz

 1. Anonim

  Czy po 2 zdradach można być z dakej z tym facetem? Czy warto
  Po rozstaniu się wrocil po2latach ale wrocil bo go odrzuciła wdowa
  Czy można dalej mu wierzyć
  Czy powrót był spowodowany ze on już nie znajdzie innej bo widzi że nie ma nic do zaoferowania
  A ta pierwsza go dalej kocha i wie że czeka
  Czy ten związek przetrwa? Czy facet nie chce być już sam

  Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Czerwiec ’24)