Fazy Po Rozstaniu u Faceta. Tę Rzecz Musisz Wiedzieć…

Czy mężczyźni przeżywają rozstanie inaczej niż kobiety? W większości przypadków na pewno. Mężczyźni reagują inaczej na niektóre kwestie, często negują swoje negatywne emocje, a ich życie po zerwaniu wygląda inaczej.

Ale jak dokładnie prezentują się etapy rozstania w przypadku przeciętnego mężczyzny – jest to kwestia, która zasługuje na obszerne wyjaśnienie. Dowiedz się zatem, czy aby na pewno faceci częściej wspominali byłą partnerkę i w jaki sposób radzą sobie z tego rodzaju kryzysem emocjonalnym. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od konkretnego przypadku i sytuacji, w której znajduje się dany facet.

fazy-faceta-po-rozstaniu

Jak mężczyźni przeżywają rozstanie?

Wiele osób twierdzi, że pomiędzy zachowaniem kobiet a mężczyzn w przypadku rozstania są znaczne różnice. Choć oczywiście nie sprawdza się to w stu procentach przypadków, to z reguły jednak różnice te są namacalne i widoczne gołym okiem.

Na podstawie powierzchownych przesłanek możnaby było dojść do wniosku, że mężczyźni w większości raczej nieszczególnie przejmują się rozstaniem i żyją dalej jak gdyby nigdy nic. Jest to jednak błędne myślenie.

Problem polega na tym, że mężczyźni od wielu, wielu pokoleń uczeni są tego, że nie powinni wyrażać uczuć, a silne emocje, szczególnie te negatywne, muszą trzymać w sobie, możliwie jak najgłębiej i przez długi czas.

Jest to bardzo krzywdzące podejście, ponieważ przez tę presję społeczną oraz niektóre metody wychowawcze mężczyźni bardzo boją się wyrażać swoich emocji i uczuć, duszą je w sobie, nie szukają pomocy i nieszczególnie chcą nawet z kimś o tym porozmawiać (tutaj dowiesz się czy napisać do faceta który przestał się odzywać). No, a już na pewno nie na poważnie i w dogłębny sposób.

Z tego powodu wizerunek mężczyzny po rozstaniu jest raczej niepokrywający się z prawdą: bardzo często wydają się zimnymi draniami, którzy uciekają w rozrywkę i zabawę, nie oglądając się za siebie i wyzbywając się resztek sentymentu za byłą partnerką. Prawda w większości przypadków jest jednak inna i mężczyźni raczej trudno znoszą rozstanie. Często nawet ciężej niż kobiety.

Czy mężczyźni reagują inaczej? Ucieczka w zabawę lub sport

Po „uwolnieniu się” od drugiej osoby mężczyźni bardzo często kryją swoje emocje, jednak postanawiają zmienić wiele rzeczy w swoim życiu. Powszechną praktyką jest ucieczka w sport. Facet po rozstaniu często decyduje się na wysiłek fizyczny, aby wyglądać lepiej. Podświadomość nakazuje wielu facetom tak robić, aby ich była partnerka w pewien sposób zaczęła żałować, że straciła takie ciacho.

Taka ucieczka jest jednak bardzo pozytywną rzeczą, bo choć wygląd to jedna kwestia, to pamiętajmy, że wysiłek fizyczny niesie ze sobą ogromne plusy zdrowotne. Lepsza kondycja i wydolność jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Poza tym w trakcie biegania czy podnoszenia ciężarów można zająć myśli czymś innym, niż rozstanie czy była partnerka. Aktywność fizyczna jest zawsze dobrym pomysłem.

Wielu mężczyzn ucieka niestety od myśli o zerwaniu w drastycznie gorszy sposób. Mowa tutaj o nadmiernej zabawie. Wiąże się ona z nadużywaniem alkoholu oraz innych niezdrowych substancji. Bardzo często skutkuje również problemami w pracy, w rodzinie oraz zaniedbywaniem relacji towarzyskich na poczet odurzenia się i chwilowego zapomnienia o problemach.

Jeśli widzisz w swoim otoczeniu faceta, który radzi sobie po zerwaniu w taki niezdrowy sposób, warto zareagować. Wielu mężczyzn żyje w przeświadczeniu, że nie powinni mówić o swoich emocjach i uczuciach, ale przy odpowiedniej dozie zrozumienia, empatii i zainteresowania istnieje duże prawdopodobieństwo, że się otworzą. Warto dać im szansę poradzenia sobie z kryzysem właśnie w taki sposób.

samotny-mężczyzna-rozstanie

Etapy rozstania – fazy po rozstaniu u faceta

Aby mężczyzna mógł w pełni poradzić sobie z zerwaniem, nawet tym najtrudniejszym, potrzeba kilku faz, które należy przejść. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku. W większości sytuacji schemat jest jednak bardzo do siebie podobny, a poszczególne etapy najczęściej wyglądają tak samo.

1. Etap szoku i wyparcia

Istotnym czynnikiem, który definiuje sposoby poradzenia sobie z zerwaniem, jest oczywiście kontekst tego, jaki był ten związek i w jaki sposób przydarzyło się samo rozstanie. Jeśli wszystko układało się dobrze, a zerwanie przyszło nagle, bardzo często reaguje się ogromnym szokiem i niedowierzaniem.

W takim przypadku następuje również wyparcie. Facet po rozstaniu w pierwszych chwilach nie jest w stanie uwierzyć, że coś takiego nastąpiło i wydaje mu się, że niedługo wszystko będzie po staremu. Jest w stanie zrobić wszystko, żeby nie dotarła do niego ta informacja i nie chce się z nią w jakikolwiek sposób pogodzić.

Szok po niedługim czasie znika i pozostawia uczucie ogromnej pustki. Faceci w takiej sytuacji bardzo często są dotknięci przez objawy fizyczne, takie jak bezsenność, brak apetytu i inne. Złamane serce jest problemem postawionym na pierwsze miejsce, a wszystkie myśli są zajęte przez trudy zerwania oraz chęć powrotu do byłej dziewczyny, a raczej złudną nadzieję, że to się niebawem uda.

2. Złość, zemsta lub upadek poczucia własnej wartości

Druga faza po zerwaniu jest chyba najbardziej toksyczna i bywa destrukcyjna. To, jak będzie wyglądać, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób przebiegło zerwanie, z jakiego powodu i w jakiej atmosferze. Jeśli stało się coś bardzo złego, na przykład zdrada ze strony partnerki czy poważna kłótnia, wielu mężczyzn planuje zemstę. Nie jest to jednak zdrowe rozwiązanie.

Całkiem naturalna jest jednak złość. Może być kierowana zarówno na ogólną sytuację, jak i wprost w partnerkę, która zrobiła coś złego. Niekiedy zerwanie spowodował facet, a złość jest wtedy kierowana wobec siebie samego. Niezależnie jednak od winy, bardzo często zamiast złości przychodzi znaczny, drastyczny i nagły spadek poczucia własnej wartości.

3. Akceptacja rzeczywistości

Niezależnie od tego, w jaki sposób przebiegło rozstanie, zawsze potrzeba czasu, by dojść do siebie. Jednym z najważniejszych, można powiedzieć milowych kroków, jest akceptacja nowego stanu rzeczy. Facetom po rozstaniu bardzo często zajmuje to dużo czasu, jednak jest niezbędne do tego, aby na nowo zacząć cieszyć się życiem i funkcjonować względnie normalnie.

Aby zacząć nowe życie bez poprzedniej partnerki, musi minąć wszelkie przygnębienie oraz w miarę możliwości również sentyment. Kiedy mężczyzna pogodzi się z tym wszystkim, jego życie nagle nabierze kolorów, a on sam będzie mógł już skupić się z powrotem na pracy, pasjach czy nowych relacjach.

4. Nowe życie

Powrót do wydajnej pracy, rozwijanie hobby, czytanie książek, nowy związek… wszystko to nadejdzie prędzej czy później. Związki się kończą, ale ból najczęściej przemija. Nie wiadomo, czy pogodzenie się z kolejnym zerwaniem zajmie miesiąc czy rok, ale zawsze warto dążyć do celu.

Facet po rozstaniu powinien zdać sobie sprawę, że psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Ponadto z każdej relacji, nawet najgorszej i najbardziej toksycznej, można coś wynieść. Ta wiedza, doświadczenie czy przeżycia mogą pomóc w budowaniu kolejnych relacji lub ograniczyć porcję bólu przy kolejnym zerwaniu.

etapy-po-rozstaniu-mężczyzny

Facet po zerwaniu – podsumowanie

Jak najlepiej poradzić sobie z zerwaniem? Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. W przypadku kobiet sytuacja jest znacznie łatwiejsza. Mężczyźni jednak muszą zmagać się z presją społeczną. Muszą być męscy i nie wykazywać słabości, w związku z czym bardzo często duszą wszelkie emocje w sobie, nie pozwalając na ich ujście. A to bywa naprawdę szkodliwe.

Dlatego jeśli jesteś mężczyzną po zerwaniu, powinieneś znaleźć kogoś, z kim o tym porozmawiasz. Nie powinieneś uciekać w nadmierną zabawę, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby się nieco rozerwać i zapomnieć. Nie wchodź w nowe relacje od razu, bo to bywa szkodliwe dla obu stron.

Jeśli z kolei masz mężczyznę po zerwaniu w swoim otoczeniu i wyraźnie widzisz, że sobie z tym nie radzi, wyciągnij pomocną dłoń. Faceci bywają naprawdę rozbici w tej sytuacji i niekiedy nie są w stanie pogodzić się z nową rzeczywistością. Cenna będzie dla nich możliwość porozmawiania z kimś czy przyjęcia pomocy w tym zakresie.

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.