Etapy Związku – 5 Najważniejszych, Czyli Psychologia Miłości

Budowanie związku zdecydowanie nie przebiega w każdym przypadku identycznie. Związek rozpoczyna się od pewnego fundamentu. W niektórych przypadkach jest to czyste koleżeństwo, nieraz miłość przyjacielska, a nieraz związek bez zobowiązań.

W każdym wypadku można jednak wyłonić 5 kluczowych etapów, przez które przechodzi każda relacja. Jak wyglądają romantyczne początki wielu par? Ile związków ma prawo przetrwać do końca życia? Czym jest prawdziwa miłość i jak ją okazać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do czytania!

związek i jego etapy

Budowanie relacji — najważniejsze etapy związku!

Najwięcej czasu w każdej relacji zabiera właśnie etap zapoznania się, poznania swoich nawyków, przyzwyczajeń oraz różnić. Każdy etap na drodze do miłości jest ważny, każdy punkt, każda sprzeczka, intymność i zaangażowanie…

Wszystko to gra gigantyczną rolę, jednak nie należy na to patrzeć jako na przestrogi, a kolejne kw waszym wspólnym życiu. Nie da się przeskoczyć żadnej fazy związku, jednak każda z nich ma pewną rolę. To właśnie dzięki nim upewnisz się, że to partner odpowiedni dla Ciebie oraz czy wasz związek ma przyszłość.

To, kiedy mężczyzna kocha kobietę i na odwrót, to zazwyczaj jeden z ostatnich etapów związku. Zanim jednak do niego dojdzie, trzeba przejść przez kilka wcześniejszych.  Oto najważniejsze fazy związku…

Faza pierwsza — zauroczenie

Etap pierwszy to czas romantycznych spacerów, wstępnej intymności oraz zbudowania wzajemnego zaufania. To okres, w którym góruje pociąg fizyczny, który z każdym kolejnym spędzonym razem dniem może przeradzać się w zainteresowanie natury psychologicznej. Romantyczne początki, które często zapadają w pamięci na stałe.

Zauroczenie to etap związku, który niejednokrotnie mylony jest z miłością. Dwoje partnerów poznaje się wzajemnie, spędza wspólnie czas, który jest źródłem radości dla nich obojga, a ich uczucie zaczyna się nasilać. Zauroczenie jest swoistym fundamentem, który dobrze pielęgnowany ma szansę przerodzić się w znacznie głębsze uczucie. 

To także etap, kiedy związek przyjacielski powoli przeradza się w coś poważniejszego, kiedy zaczyna nam zależeć na poszukiwaniu fizycznej bliskości, a same rozmowy stają się powoli niewystarczające. Jest to wyjątkowa faza miłości, która często nie trwa długo.

Wszystko to jednak to naukowo poparty fakt, które możemy uzasadnić jednym słowem — endorfina, czyli klasyczny hormon szczęścia, który uwalnia się u obojga partnerów podczas wspólnie spędzonego czasu oraz pierwszych wzajemnych zbliżeń.

Faza druga — miłość ewoluuje

Mija czas, wasza relacja nieco zmienia swoją naturę, a to, co was łączy zdecydowanie ma mniej wspólnego z romantycznymi początkami waszej relacji. Poczucie zobowiązania łączy was oboje, a uczucia, które są między wami, przybierają na sile. Rozmawiacie, stwierdzacie, że łączy was miłość, a poczucie zaufania jest na tyle wysokie, że jest to odpowiedni czas, by podjąć kolejny krok.

Tym krokiem jest wejście w prawdziwy związek. Związek przechodzi z fazy spotykania się do miłości kompletnej, w której wasze zachowania spontaniczne coraz częściej wychodzą na światło dzienne. Jest to niezwykle skomplikowane zjawisko, gdyż na tym etapie najwięcej par podejmuje kluczowe decyzje w zakresie wspólnego życia, czy to myśl o wspólnym zamieszkaniu, czy też wspólnych zobowiązań.

Ten etap związku ma jednak również swoje złe strony, gdyż jest to czas, w którym rozpada się najwięcej, nawet wydawałoby się najbardziej szczęśliwych związków. Dlaczego? Otóż dlatego, że spędzacie wzajemnie niezwykle dużo czasu, satysfakcji bycia razem jest wciąż wysoka, jednak cała presja, którą wzajemnie na siebie nakładacie, może poskutkować zwiększeniem częstotliwości sprzeczek. Z badań wynika, że to właśnie pierwsze kłótnie o poważnej wadze są najczęstszym powodem rozpadu relacji.

jakie są etapy w związku?

Faza trzecia — momenty kryzysowe

Nie ma możliwości, by związek pomiędzy dwojgiem ludzi był w stanie ominąć sytuacje kryzysowe. I choć wiemy, jak pesymistycznie to brzmi, szczęście nie może trwać wiecznie. Związek ewoluuje, zmieniają się uczucia, a stan zakochania przechodzi często we frustrację. Trzeci etap to często nasycona emocjami faza związku. 

Coraz częściej dostrzegasz wady partnera, które dotychczas były niezauważalne. I choć z jednej strony wiesz, że nikt nie jest idealny, defekty drugiej osoby powodują w Tobie irytację. Pojawiają się również pierwsze problemy z komunikacją oraz niezrozumieniem. Romantyczne początki dawno odeszły i coraz częściej pojawiają się trudne chwile. Nadchodzi pora, gdy trzeba wybrać, czy ważniejsze jest dla nas utrzymanie związku, czy odrzucenie go i rozpoczęcie nowego.

Jak przetrwać ten trudny moment? Najłatwiejszą odpowiedzią byłby czas, jednak to nie w tym sęk. To okres, który w największym stopniu wymaga wysiłku obojga ludzi, gdyż są to czasy pełne emocji, gdzie zaangażowanie może być nie tyle spajające, ile męczące.

Warto o tym porozmawiać, zadbań o to, by po tylu latach związku intymność i namiętność wciąż były obecne. Pamiętajcie, że nic nie dzieje się bez przyczyny, zastanówcie się nad źródłem problemów i spróbujcie je wspólnie zwalczyć.

Faza czwarta — miłość kompletna na całe życie

Psychologia miłości wcale nie jest rzeczą łatwą do zrozumienia. Jednak prawda jest taka, że nie wszystko w życiu trzeba zrozumieć. Etapy związku są bardzo różne, związki również znacząco różnią się od siebie.

Jednak to faza czwarta jest momentem, w którym zyskujesz pewność co do tego, jaki rodzaj relacji was łączy, czy jest to miłość przyjacielska, czy też tkwisz w pustym związku bez przyszłości, czy też zbudowaliście razem trwały związek z wizją na przyszłość.

Znacie się świetnie, w dużej mierze przetrwaliście każdy kryzys, w waszym związku nie brakuje namiętności, a uczucia do ukochanej osoby są tak silne, że sam wiesz, że zakochanie ustąpiło miejsca prawdziwej miłości. To zupełnie inny etap, choć wciąż z tą samą osobą.

To czas, w którym możecie zdecydować się na zaręczyny, ślub lub też założenie wspólnie rodziny. To etap, w którym na nowo największą rolę odgrywa zbudowanie wspólnej przyszłości oraz silne zaangażowanie w dalsze losy waszego związku.

Faza piąta — szczera miłość romantyczna

Ostatnia z faz — faza piąta, czyli najbardziej naturalne i prawdopodobne zakończenie. To faza, z którą do czynienia będziemy mięć wyłącznie raz w swoim życiu. Ten etap związku jest skutkiem zmierzenia się z trudnościami, jakie wasz związek przechodzi, gdy mocne strony przeważają nad elementami kryzysowymi, niezgodnością oraz różnicami między wami.

Podczas finalnego etapu związku przychodzi czas, gdy namiętność nieco się uspokaja, jednak poziom miłości, zaangażowanie oraz wzajemne zakochanie wzrasta. Intymność ustępuje miejsca rutynie, codzienności, jednak nigdy nie zanika.

To czas w waszym związku, w którym wszystkie powyżej wymienione czynniki budują stabilność waszej relacji, a w waszych głowach rodzi się myśl, że to jest właśnie to, na co czekałeś całe swoje dotychczasowe życie.

Jak wygląda związek?

Podsumowanie

Wszystkie etapy związku są równie ważne, wszystkie wymagają czasu oraz zaangażowania w relację, by związek pusty przerodzić w taki, w którym piękno fizyczne oraz wzajemne korzyści odchodzą na dalszy plan, a troska i uczucie miłości królują w waszej relacji.

Nie zbudujesz niczego bez namiętności, intymności i chęci. Musicie oboje poświęcić czas, by się dotrzeć, a kluczem do tego jest właśnie wzajemne zaangażowanie. Nie wystarczy włożyć jednorazowo starań i oczekiwać jak najlepszych wyników.

Związek to praca i ciągłe staranie na każdym jego etapie. Warto korzystać z najskuteczniejszych porad, jak być szczęśliwym i traktować je jak szlaki, które przetarli dla nas inni.

Więc jeśli Ty należysz do osób, które dotychczasowe życie uczuciowe opierają wyłącznie na pustych związkach bez przyszłości, nie zniechęcaj się, gdyż jak to mówi jedno z najbardziej rozpoznawalnych powiedzeń, na każdego z nas przyjdzie właściwy czas!

Aby znaleźć szczęście, potrzeba jedynie cierpliwości. Czasem czeka na nas za rogiem w kawiarni, do której wejdziemy przypadkiem, czasem znaleźć je można w zupełnie niespodziewanym miejscu, takim jak portale randkowe dla szukających miłości.

Pamiętaj jednak, że każdy etap związku jest ważny i wszystkie fazy związku niosą za sobą lekcję, z której powinniśmy wyciągnąć pewne wniosku. Nie zniechęcaj się, potraktuj to wyłącznie jako kolejny przystanek na Waszej drodze do szczęścia.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Lipiec ’24)