Jak Radzić Sobie z Samotnością? 4 Skuteczne Sposoby Na Walkę z Samotnością

Według statystyk ponad 7.5 miliona polskiego społeczeństwa to single. To ponad 20% Polaków! Czy oznacza to, że aż tyle osób w kraju męczy chroniczna samotność? Czy jest ona kwestią naszego wyboru, czy narzuconym stylem życia? Jak poradzić sobie z brakiem bliskiej relacji?

prosty sposób na samotność

Dlaczego samotność?

Uczucie samotności może być spowodowane wieloma powodami. Czasem odczuwamy samotność na myśl o nieudanym związku, czasem powodem jest brak osoby, z którą moglibyśmy zamienić słowo. Bardzo często odczuwamy ją również z powodu braku rodziny. Poczucie osamotnienia to uczucie, z którym spotkał się niemal każdy człowiek. Jednak nie każdy wie, jak radzić sobie z tym, aby nasze własne myśli nie sprawiały nam tak ogromnego bólu.

Skąd bierze się w nas uczucie pustki?

Wraz z coraz szybszym tempem życia, ludzie poświęcają coraz mniej czasu na dbanie o relacje z bliskimi. Często żyjemy w związku z jakąś osobą, jednak zapytani o to, dlaczego właściwie z nią jesteśmy, nie zawsze możemy znaleźć odpowiedź. Niestety, problem ten pojawia się coraz częściej.

Związki zawarte spory czas wstecz, utrzymywane często ze względu na dobro dzieci, przywiązanie do komfortowego życia wraz ze strachem przed kosztami rozwodu lub najzwyczajniej z przyzwyczajenia i niechęci do jakichkolwiek zmian. Po jakimś czasie, z takiej znajomości pozostaje niewiele wspólnego z wcześniejszym związkiem, przepełnionym namiętnością i pragnieniem drugiej osoby.

Czy bycie samemu, oznacza samotność?

Samotność singla jest coraz częściej kwestią naszego wyboru, a nie braku możliwości, aby to zmienić. Często osoby, które mogą wydawać się nam samotne, wcale nie narzekają na różne dolegliwości z tym związane. Niekiedy, przez lata przyzwyczaiły się one do życia w samotności na tyle mocno, że nie widzą możliwości prowadzenia życia z drugą osobą.

Dlaczego ludzie pragną mierzyć się z poczuciem osamotnienia?

Statystycznie ponad 20% polskiego społeczeństwa wybiera drogę bycia singlem. Dlaczego tak dużo osób wybiera obecność wyłącznie samego siebie, zamiast możliwości stworzenia związku? Czy oznacza to, że co piąta osoba nie wie, jak być szczęśliwym w związku?

Brak osób o podobnych zainteresowaniach

Znalezienie osoby, z którą będziemy mieć mnóstwo wspólnych zainteresowań, często nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Nikt nie chcę już poświęcać czasu na budowanie czegoś, co od początku wzbudza z nim wątpliwości. O wiele łatwiej jest nawiązać kontakt z osobą, z którą łączy nas sporo podobnych zainteresowań, niż z taką, do której nie czuje się zupełnie żadnego zainteresowania.

Śmierć

Uczucie pustki po śmierci bliskiej osoby jest niezwykle intensywnym uczuciem, które potrafi doszczętnie zmienić człowieka. Odciska to bardzo mocne piętno na osobach, które doświadczyły tego. Osoby, które w trudnych chwilach musiały poradzić sobie ze wszystkim same, często dochodzą do wniosku, że już nie potrzebują drugiej osoby.

Brak uczucia w domu rodzinnym

Nierzadko również osoby, które dzieciństwie nie były przyzwyczajone do obecności rodziców lub innej bliskiej rodziny, nauczyły się jak radzić sobie z samotnością. Najczęściej skutkuje to tym, że nie rozumieją one przyczyn, dla których ludzie zakładają rodzinę. Same również często nie odczuwają takiej potrzeby.

Samotność wraz z upływem czasu

Osobom zmagającym się już z podeszłym wiekiem również zdarza się walczyć z uczuciem samotności, jednak bardzo często spowodowanym własnym wyborem.

W przypadku śmierci ukochanej osoby nie są w stanie stworzyć związku z nową osobą, przez co do końca życia odczuwają osamotnienie, które jest ich własnym wyborem. Brakuje chęci do zmiany tego, pomimo starań, tematy do rozmowy na spotkaniu nie pojawiają się, co dodatkowo zabiera ostatki chęci do nawiązania relacji.

W takich sytuacjach chroniczna samotność często oznacza poczucie bezpieczeństwa, a poznanie kogoś nowego, wyjście z przysłowiowej strefy bezpieczeństwa, które niestety często kończy się rozczarowaniem.

sposoby na samotność

Jakie są rodzaje samotności?

Według badań samotność można podzielić na 3 rodzaje:

Samotność egzystencjalna

Osoby cierpiące na odczuwanie samotności egzystencjalnej, traktują ten rodzaj samotności zupełnie inaczej, niż pozostałe. Cechuje się poczuciem braku zrozumienia całego świata, a także wyodrębnieniem od reszty. Do tego wszystkiego dochodzi strach przed śmiercią i wieczne poszukiwanie sensu życia, który wydaje się nie istnieć.

Samotność emocjonalna

Ten rodzaj samotności, odczuwany jest zazwyczaj w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie stworzyć związku lub relacji, podobnej do związku. Mówiąc najprościej, jest to samotność odczuwana z powodu braku miłości lub podobnego uczucia. Życie bez miłości, nieraz bywa bardzo przytłaczające. Niestety obecność rodziny zazwyczaj nie jest w stanie zmienić tego uczucia.

Samotność społeczna

Cechuje ją uczucie, że nie mamy zupełnie z kim porozmawiać lub nawiązać innych relacji. Osoby samotne społecznie często mają ogromny problem z przynależnością do jakichkolwiek grup społecznych, ponieważ w żadnej nie potrafią się odnaleźć. Jakość relacji, jakie tworzą, jest na tyle niska, że nie są one w stanie przetrwać próby czasu. Pomimo ogromnej ilości użytkowników, osoby spędzające dużo czasu w mediach społecznościowych również mimo wszystko odczuwają ten rodzaj samotności.

Jak sobie radzić z samotnością?

Niestety prawdopodobnie nie da się poradzić sobie raz na zawsze z problemem samotności. Potrafi ona dopaść nas w najmniej spodziewanym momencie. Zdarza się również, że bywa spowodowana sytuacjami, na które zupełnie nie mamy wpływu. Istnieją jednak sposoby, aby skutecznie walczyć z tym uczuciem. Oto co warto zrobić, jeśli odczuwasz samotność:

Pozwól sobie to przepracować

Czasem tak bardzo przeraża lub boli nas uczucie samotności, że robimy wszystko, co możliwe, abyśmy przestali być samotni możliwie jak najszybciej. Niestety, równie często przynosi to zupełnie odwrotne efekty.

Uciekając wiecznie przed tym tematem, zamiast przemyśleć go i przepracować, odbieramy sobie możliwość zastanowienia się, dlaczego w naszym życiu znajdujemy się w konkretnym miejscu, dlaczego czujemy to, co czujemy i jak niekorzystnie wpływa to na nasze dalsze życie.

Zazwyczaj, samotność pochodzi prosto z naszego serca lub głowy. Uciekając od obydwu, nie pozwalamy sobie na pokonanie jej.

Pozbądź się wewnętrznego krytyka

Nie bój się rozpocząć walki o siebie. Jednak zanim to zrobisz, zrozum, że to, co czujesz, nie jest Twoją winą. W życiu na wszystko potrzeba czasu. Uczucie złości, skierowane w swoją stronę, z powodu odczuwania samotności, nigdy nie przyniesie pozytywnych konsekwencji. Idąc tą drogą, nie da się nigdzie dojść.

Rób małe kroki

Jeżeli czujesz, że jest to już odpowiedni czas, zacznij robić małe kroki, które pomogą Ci przestać czuć się samotnym. Zawsze warto zacząć od grona przyjaciół.

Wspólne wyjścia, wspólne ulubione hobby, wyjazdy lub inne integracje. Małe kroki potrafią sprawić, że pewnym momencie, może stać się to zwykłą codziennością.

Pamiętaj, że próba otwarcia się na świat i pozbycia się uczucia samotności, do niczego Cię nie obliguje. Nie musisz już na samym początku umawiać się na randki w ciemno. Spróbuj czegoś, w czym czujesz się komfortowo i swobodnie.

Otwórz się na możliwości

Dzisiejszy świat oferuje mnóstwo możliwości na walkę z samotnością. Dzięki różnym zajęciom z łatwością można zająć sobie cały dzień, podczas którego zabraknie Ci czasu na odczuwanie samotności.

Wybierając zajęcia ruchowe, można dodatkowo zadbać o swoje zdrowie fizyczne. Jednak to nie jedyna możliwość. Istnieje mnóstwo różnych zajęć, wystarczy otworzyć się na nie i zacząć próbować.

Natomiast jeśli Twój wewnętrzny głos podpowiada Ci, że pora uczynić kolejny krok, być może jest to odpowiedni czas, aby odwiedzić najpopularniejsze darmowe portale randkowe.

Niezależnie od tego, czy męczy Cię samotność chwilowa, czy cierpisz na uczucie chronicznej samotności, odwiedzenie darmowych portali randkowych nie będzie kosztowało Cię zupełnie nic, a jest w stanie wprowadzić mnóstwo zmian do Twojego życia.

Jak radzić sobie z samotnością?

Czym jest przewlekła samotność?

Przewlekła samotność to rodzaj samotności, który odczuwamy nadal, pomimo upływu czasu. Często odczuwana po stracie bliskiej osoby. Czas spędzany z innymi osobami nie jest w stanie wypełnić pustki, która po dłuższym czasie wydaje się czymś nie do wypełnienia. Również częstsze kontakty z innymi ludźmi nie przynoszą żadnych efektów. Nierzadko wiąże się to z zaburzeniem poczucia własnej wartości.

Podsumowując

Walka z poczuciem osamotnienia jest niezwykle ciężką i nierówną walką. Niestety, jest to również coraz częściej doznawane uczucie. Wpływ na to może mieć coraz intensywniejsze korzystanie z możliwości, jakie daje nam internet, jednocześnie odbierając coś w zamian. Pomimo bliskości, jaką pozornie oferuje, również niezwykle mocno wpływa na zwiększający się poziom osamotnienia.

Pomimo odczuwanego dyskomfortu, a czasem nawet bólu, warto walczyć z uczuciem osamotnienia, ponieważ pozwalając mu na zadomowienie się, możemy w przyszłości dojść do wniosku, że tego lokatora nie da się już tak łatwo pozbyć.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Wrzesień ’24)