Introwertyk w Związku – Jak Go Zrozumieć?

Wedle psychologicznego punku widzenia, ludzie dzielą się na 3 przykładowe typy osobowości. Jedni czerpią energię z towarzystwa innych, inni wyłącznie z czasu spędzonego w samotności, ale istnieją również tacy, którzy potrafią połączyć oba te sposoby na regenerację.

Dziś jednak zajmiemy się tym drugim typem, którym jest introwertyk. Podpowiemy Ci jak zrozumieć naturę introwertyka, jak zaspokoić potrzebę towarzystwa oraz jakiego rodzaju kontakty towarzyskie najczęściej są punktem zainteresowania takiej osoby. Dowiesz się także, jak być szczęśliwym w związku z introwertykiem. Zapraszamy do czytania!

Związek z introwertykiem - wyzwanie?

Kim jest introwertyk?

Introwertyzm jest normalną cechą osobowości, która w obecnym społeczeństwie jest zaskakująco często spotykanym zjawiskiem. Dla zaostrzenia definicji introwertyk to osoba o bardzo dużej potrzebie samotnego czasu. Takie osoby czerpią energię z czasu spędzonego w samotności, zaś towarzystwo innych jest powodem jej utraty.

Uwaga!

Nie należy jednak mylić osoby introwertycznej z osobą nieśmiałą. Jest to krzywdzący stereotyp. Wbrew pozorom w fazie budowania waszej relacji introwertyk potrafi być zaskakująco pewny siebie, prowadzić bogate życie wewnętrzne i dość łatwo sprawić, że uda Ci się zaufać nowo poznanej osobie.

Częstym powodem, przez który mylimy osoby nieśmiałe z introwertykami, jest zróżnicowane podejście do związku i doświadczenie związane z byciem w związku. Osoby nieśmiałe, zazwyczaj otwierają się na drugie połówki w późniejszych etapach związku, natomiast introwertycy bardzo często pozostają tacy sami, przez cały okres trwania związku.

jaki jest związek z introwertykiem?

Jak zrozumieć naturę introwertyka? Introwertycy w relacjach.

Zarówno bycie w związku, jak i bycie przyjacielem introwertyka mogą okazać się nie lada wyzwaniem dla wielu z nas.

Pojawia się wiele pytań, wiele wątpliwości oraz pogoń w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak uniknąć zdominowania introwertyka i pogodzić jednocześnie nasze potrzeby?

W idealnym świecie introwertyk prosi o przestrzeń i czas, który będzie mógł poświęcić na regenerację i odpoczynek. Jednak co w przypadku, gdy pokrywa się to z momentem, w którym wyraziłeś prawdziwą potrzebę bliskości??

Łatwym sposobem byłoby odpowiedzieć — komunikacja. I dokładnie tak jest, kluczem do udanego związku jest właśnie komunikacja. Zrozumienie natury osoby introwertycznej oraz wzajemne dbanie i troska, by spełnić wspólne potrzeby.

Jak pogodzić potrzebę samotności z potrzebą bliskości?

W budowaniu relacji między dwoma różnymi typami osobowości dość łatwo natknąć się na sporne podłoże. Taki konflikty zdecydowanie wymagają komunikacji i umiejętności społecznych.

Pamiętaj jednak, by zadbań o to, by Twoje słowa nie miały żadnego ładunku emocjonalnego o nastawieniu negatywnym. Nie miej pretensji o to, na co nie mają wpływu. Tak działa ich mózg. Nie mają szansy, by o tym decydować.

Wielu partnerów i partnerek introwertyków zastanawia się, czy pocałunek coś znaczy dla osób tego typu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak z pewnością warto wziąć pod uwagę to, że dla introwertyka może mieć on zupełnie inne znaczenie i wartość.

Rola pytań w komunikacji z introwertykiem

Dobrym krokiem będzie zadawanie konkretnych pytań, próba zrozumienia oraz podzielenie się swoimi głębokimi przemyśleniami, oraz obawami.

Ważne by Twój introwertyczny partner szanował również Twoje samopoczucie, wyjaśnij mu, że w pewnych momentach jego potrzeba samotności staje się przeszkodą.

Introwertycy to też ludzie, jedni nie lubią okazywać emocji, inni nie mają z tym żadnego problemu. Informując go o tym, co Cię martwi, dasz mu również szansę na przemyślenie czegoś, czego mógł nie być świadomy.

poznaj związek z introwertykiem

4 kroki do udanego związku z introwertykiem

Introwertycy są faktycznie jednym z najbardziej tajemniczych i trudnych do zrozumienia typów osobowości wyróżnionych w społeczeństwie. Pogodzenie dwóch krańców jednego wymiaru może wydawać się trudne… Jednak nie jest niemożliwe.

Znalezienie kompromisu w wyrażaniu uczuć

Introwertycy są raczej umiarkowanie wylewni, oznacza to tyle, że twój partner rzadko wyznający czułe słówka, może znacznie częściej uczucia wyrażać poprzez drobne uczynki niż słowa czy częstotliwość spędzania wspólnego czasu.

Szanujcie własną wolność

Ograniczanie wolności jest czymś, czego najbardziej nienawidzi introwertyk. Wspólne chwile są równie ważne, jak i czas z dala od siebie. Więc jeśli introwertyczny partner informuje Cię, że potrzebuje czasu dla siebie, uszanuj to i pozwól mu na kilka chwil samotności.

Niezadowolenie samą relacją, niechęć do reakcji partnera oraz brak satysfakcji mogą przyczynić się do tego, że zapominamy o samym sobie. Znajdź hobby, które nie będzie wymagało udziału partnera, znajdź coś indywidualnego, co będzie tylko Twoje.

Bądź cierpliwy

Ważne, by introwertyk czuł, że przy poważnych dyskusjach jego zdanie jest szanowane. Więc jeśli niekoniecznie mówieniem udało Ci się wywołać założony cel. Ponowne wprowadzenie tematu po upływie czasu może wywołać bardziej pozytywne skutki.

Bądź cierpliwy, introwertycy, myśliciele, takie osoby szczególnie potrzebują trochę czasu sam na sam, by wszystko sobie przemyśleć i dojść samodzielnie do celu.

Nawet jeśli uważasz to jako ciężką do zaakceptowania cechę temperamentu, pamiętaj, że introwertyk to człowiek mający dystans wobec siebie i wymagający tego dystansu od innych.

Pielęgnujcie przyjaźń

Z jednej strony partnerzy, z drugiej przyjaciele. By introwertyk zaufał Ci w pełni, zadbajcie o to, by nie zapomnieć, że prawdziwi przyjaciele kryją się wewnątrz waszej relacji.

I choć jest trudno i czasem może być to pewnym wyzwaniem, pielęgnujcie tę relację, gdyż żadne przelotne znajomości wam tego nie zastąpią.

Jak odnaleźć się w związku z introwertykiem?

Podsumowanie

Przeważnie introwertycy to raczej osoby zamknięte, które znacznie bardziej komfortowo czują się w niewielkim, zamkniętym gronie.

To również osoby, które uczucia wyrażają w dość specyficzny sposób, przez co również związki z takimi osobami znacząco różnią się od zwykłych relacji.

Wyrozumiałość to klucz. Pamiętaj, że temu typowi introwertyka również nie jest łatwo. Pomimo tego, że masz wątpliwości co do prób zaspokojenia twoich potrzeb, pamiętaj, że będąc z introwertykiem, pomocne będzie pokazanie mu ogromu przemyśleń, które Cię dręczą.

Jeśli jednak nasz artykuł zainteresował Cię na tyle, by przyjrzeć się bliżej temu rodzajowi typu osobowości, zachęcamy do zapoznania się z książkami „Psychologia miłości” Bogdan Wojciszke, „Siedem zasad udanego małżeństwa” John M. Gottman oraz „5 język miłości” Gary Chapman.

A jeśli pragniesz poznać więcej osób, które również zaliczają się do grona introwertyków, zobacz, jak wiele darmowych portali randkowych okazało się świetnym rozwiązaniem dla tego typu osób i Ty również ciesz się przyjemnością nawiązywania nowych znajomości.

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking Najlepszych Portali Randkowych wg. Użytkowników i Redakcji w 2023