Jak Poradzić Sobie z Rozstaniem? Kilka Wskazówek Jak Wyjść na Prostą po Rozstaniu z Partnerem

Życie często pisze dla nas różne scenariusze — jedne opierają się wokół kariery, inne wokół edukacji, zaś inne wokół relacji romantycznych i związków. Wszystko, co ma swój początek, ma również koniec. Podobnie jest ze związkami i dziś skupimy się właśnie na temacie, jakim jest rozstanie.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Większości osób rozstanie przechodzi na różne sposoby — jedni traktują ten czas jako okres, w którym zaczynają stawiać na samorozwój i odnalezienie prawdziwego ja, inni zaś popadają w przygnębienie i czas, w którym króluje nad nimi smutek. Duży wpływ na dalsze losy ma również to, w jaki sposób rozstajemy się z drugą połówką. Korzystnie jest wiedzieć, jak dać kosza chłopakowi lub dziewczynie, aby nie męczyło to nas potem przez zbyt długi okres.

Sposoby na rozstanie.

Krok 1 – całkowite odcięcie od byłego partnera

Pewnie zadasz sobie teraz pytanie — czy zakończenie związku musi od razu skutkować zakończeniem kontaktu? Otóż — nie, nie musi. Jednak wedle badań, wiele osób ma problem ze skupieniem się na swoich potrzebach oraz skupieniu się nad własnym życiem, gdy kontakt z byłym partnerem jest wciąż obecny.

Wiele osób po rozstaniu zadaje sobie często pytanie „czy warto wracać do ex?”. Im dłużej utrzymujemy kontakt i rozważamy taką możliwość, prawdopodobnie, tym dłużej trwać będą męczarnie związane z rozstaniem.

Krok 2 – przeżywanie emocji jest potrzebne

Nie bój się wyrazić tego, co czujesz. Złość, smutek czy zwyczajny żal do byłego partnera są zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Pozwól swojemu organizmowi na regenerację, pozwól mu wyrzucić to, co leży Ci na sercu. Oczyść się zupełnie, by zacząć nowy, lepszy start.

Krok 3 – nie pozwól by negatywne skutki rozstania przyćmiły jego powód

Musisz spodziewać się, że na początku będzie trudno dojrzeć pozytywne skutki rozstania. Rozstanie to jednak dość spore przeżycie emocjonalne, a emocje to twór, który wyjątkowo trudno nam zrozumieć. Pamiętaj, że negatywne odczucia ostatecznie miną, jest to jednak czas, który budzi w nas największe wątpliwości.

Krok 4 – ufaj swojej intuicji

Pamiętaj, że zawsze istnieje przyczyna złamanego serca — pamiętaj, co nią było w Twoim przypadku. Zaufaj swojemu sercu, gdy mówi Ci, że nie jest szczęśliwe, nie umniejszaj swoich odczuć dla drugiej osoby, w przeciwnym razie nigdy nie zaznasz pełnej satysfakcji z życia.

Skup się na dobrych stronach rozstania — nie każdy związek będzie dobry dla nas, ale każdy jest lekcją, którą możemy wyciągnąć dla samego siebie. Postaraj się potraktować właśnie w ten sposób fakt, że Twój partner odszedł. Pamiętaj — to tylko kolejny rozdział, a nie koniec książki.

Jak pokazują statystyki, kiedy facet lub kobieta żałują rozstania, często zaczynają podważać poprawność swojej decyzji, zastanawiając się, czy na pewno zrobili dobrze. W takiej chwili dobrze jednak jest zaufać swojej pierwotnej decyzji, pamiętając mnóstwo bolesnych emocji i powody, które spowodowały zakończenie związku.

Krok 5 – nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty

Pamiętaj, że jeśli czujesz, że masz trudności z poradzeniem sobie — warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Jednak decyzja dotycząca leczenia należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Jest wiele wartościowych gabinetów, do których warto się udać.

Wiele z nich prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz terapii osobom, które zmagają się z trudnościami w walce ze swoją sferą emocjonalną. Wiemy, że wielu ludzi woli zasięgnąć pomocy u osób bliskich, jednak warto pamiętać, że nawet najlepsza przyjaciółka nie zastępuje porady lekarskiej.

jak poradzić sobie szybko z rozstaniem?

Dlaczego Twoje związki są krótkotrwałe?

Marzysz o długim związku, setkach wspólnych zdjęć i kimś, kto będzie urozmaicał Twoją codzienność, a mimo to masz problem z utrzymaniem związku? Pamiętaj, że wchodzenie w związki z innymi za wszelką cenę zdecydowanie nie jest dobrym ruchem. Zastanów się, czy jest jakiś czynnik, w Twoim życiu, który przykłada się do niepowodzeń w życiu uczuciowym?

Oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny. Może Twój gust do partnerów jest wątpliwy? A może któryś z poniżej wymienionych powodów rozstań dotyczy właśnie Ciebie. Warto jednak mieć w pamięci badania, które mówią, że znaczna część związków rozpada się właśnie w okresie pierwszych 2 lat, gdy to partnerzy poznają się bliżej, a wszystkie różnice wychodzą na światło dzienne.

Nie zrażaj się jednak! Nasz artykuł może ma charakter edukacyjny, ale jest również doskonałym źródłem praktycznych rad na temat tego, jak poradzić sobie z rozstaniem. Pamiętaj, że rozpad relacji to nie koniec świata, a przepustka do kolejnego rozdziału w naszym życiu.

Jeśli pragniesz otworzyć kolejny rozdział w swoim życiu, odwiedź najciekawsze darmowe portale randkowe, na których czekają na Ciebie tysiące użytkowników, pragnących nawiązać wyjątkową relację.

tak możesz poradzić sobie z rozstaniem

Najczęstsze przyczyny rozstania

Jedno jest pewne — nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny, która stoi za końcem związku. Jeśli jednak zastanawia Cię, dlaczego partner podjął decyzję tego typu, mamy kilka prawdopodobnych typów. Pamiętaj jednak, że powód rozstania nie zawsze płynie od osoby porzuconej.

Różne priorytety

Osobie porzuconej może być dość ciężko zrozumieć to, że jej partner ma różne priorytety życiowe — jedni cenią karierę, inni rodzinę, a jeszcze inni beztroskie życie bez zobowiązań. I dokładnie to może być powodem, dla którego decyzja dotycząca końca związku zapadła.

I nie ma w tym nic złego — każdy ma prawo żyć tak, jak sobie zamarzy. Koniec związku może nie przyjdzie od razu, jednak przebywając z osobą dłuższy, czas możemy dostrzec pewne cechy, które różnią nas na tyle, że myśl o rozstaniu zawita w naszej głowie coraz częściej.

Pośpiech

Zbyt duży pośpiech w nowej sytuacji może być zabójczy. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą uczucia, emocje i druga osoba. Ważne, by pamiętać, że czeka na nas całe życie, więc pośpiech nie jest wskazany, a często może być gwoździem do trumny dla naszej relacji.

Możesz tego uniknąć. Wystarczy postawić na komunikację, tak by zminimalizować powody do wątpienia z każdej strony. I choć czasem trudno ustalić jaki poziom zaangażowania jest wskazany, czasem lepiej poczekać, zapoznać się niż postąpić zbyt impulsywnie.

Brak zaangażowania

Początek znajomości, ciągłe spotkania, staranie się o siebie, próby znalezienia nowych, wspólnych aktywności (jak na przykład kurs tańca, kręgle czy spacery nocą), a wraz ze wzrostem stażu, kompletna zmiana o 180 stopni.

Ludzie często nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zaniedbywania swojej drugiej połówki, aż do momentu, w którym nie poczują, że ją tracą. Warto jednak pamiętać, że odejście byłego partnera może również mieć swoje podłoże w naszym zachowaniu.

Zanim więc wyciągniemy mylne wnioski, warto zastanowić się, czy zrobiliśmy wszystko tak, jak należy. Owszem, zdajemy sobie sprawę, że samokrytyka nie jest najprostsza, jednak jest niezwykle pożądana w relacjach międzyludzkich.

Rozstanie z facetem.

Podsumowanie

Relacje nie są proste, rozstanie może być wyjątkowo bolesnym doświadczeniem, ale mamy nadzieję, że ułatwimy Ci drogę przejścia przez ten trudny okres w życiu i nakłonimy do zastosowania informacji zamieszczonych w naszym artykule na temat tego, jak poradzić sobie z rozstaniem.

Ważne, by pamiętać, że poczucie winy, cierpienia i żal po rozstaniu są zjawiskami w pełni naturalnymi, a rozpad w związku z byłym partnerem nie musi automatycznie wymuszać zerwania kontaktu z nim. Jednak nieważne co się stanie, musicie traktować siebie z szacunkiem.

W końcu niezależnie od tego, na jakim podłożu zakończyliście swoją relację, w pewnym etapie waszego życia byliście dla siebie ważni. Jeden błąd czy nieporozumienie nie powinno przekreślać waszej wspólnej historii.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Wrzesień ’24)