14 Statystyk i Faktów o Tym, Jak Randkujemy Online w 2023

W ciągu ostatnich kilku lat liczba użytkowników, korzystających z portali randkowych, znacznie wzrosła. Według danych pochodzących z raportu GlobalWebIndex, w 2018 roku liczba osób używających tego typu stron wynosiła aż 200 milionów.

Statystyki dotyczące portali randkowych

Istnieją różne opinie na temat portali randkowych, często bardzo skrajne. Nie możemy się jednak kłócić z ich ogromną popularnością wśród ludzi na całym świecie.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej statystykom dotyczącym portali randkowych. Przeanalizujemy:

 • użytkowników portali randkowych
 • panujące trendy
 • przekonania użytkowników

Zostań z nami i poznaj świat portali randkowych od podszewki! Dzięki temu w końcu zrozumiesz, o co tak naprawdę chodzi w randkowaniu online…

Kto korzysta z aplikacji randkowych?

Jak już wiadomo, liczba osób, które korzystają z portali randkowych jest naprawdę imponująca. Sytuacja podobnie wygląda w Polsce.

Na przestrzeni lat przekrój użytkowników tych portali mógł się trochę zmienić. Przyjrzymy się tej grupie internautów pod względem płci, wieku, wykształcenia i pochodzenia. Dane pochodzą z badań z 2017 roku.

Płeć

Co ciekawe, większość użytkowników portali randkowych stanowią mężczyźni. Zgodnie z raportem Polskiego Badania Internetu z 2017 roku stanowili aż 59%. Mogłeś/aś to zauważyć podczas własnej przygody z portalami randkowymi. Praktycznie w każdym przypadku, przeglądając profile innych osób są to właśnie mężczyźni.

Wiek

Jeśli chodzi o wiek osób korzystających z tego rodzaju serwisów, najczęściej są to młodzi dorośli w wieku 25-34 oraz grupa wiekowa 35-44. W dzisiejszych czasach to właśnie oni najczęściej odczuwają samotność, ale też im jest najbliższa technologia. No, może nie są najlepsi w te klocki, ale z wiadomych przyczyn nie możemy wziąć pod uwagę nastolatków…

Wykształcenie

Oczywiście, portale randkowe są przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia, narodowości czy właśnie wykształcenia. Jednak, grupą, z której pochodzi najwięcej użytkowników portali randkowych są osoby z wykształceniem średnim. Trudno znaleźć na to wytłumaczenie, raczej jest to niezależne od niczego.

Miejsce zamieszkania

Czy miejsce zamieszkania ma jakiekolwiek znaczenie w szukaniu miłości? Pewnie, że tak! Osoby mieszkające na wsi mają mniej możliwości poznawania nowych osób. Nie ma tam klubów, barów czy szybkich randek, więc zostaje Internet. Dlatego też, to właśnie oni najczęściej zakładają konta na portalach randkowych.

Czego szukają użytkownicy na portalu randkowym?

Czego szukają użytkownicy portali randkowych?

Może to Cię zaskoczyć, ale większość (bo aż 60%) użytkowników portali randkowych szuka na stronach tego typu partnera do stałego związku. To ciekawe, bo dużej części osób portale randkowe kojarzą się z niezobowiązującym seksem i luźnymi relacjami.

Oczywiście, użytkownicy też to wybierają, a dokładniej około 5% z nich. Jednak w porównaniu z 60% jest to naprawdę niewiele.

Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest to, że spora część osób nie miała żadnego określonego celu zakładając konto na portalu randkowym. Było to bardziej dla zabawy, a nawet z ciekawości.

Niestety, bardzo często poszukiwania partnera życiowego kończyły się porażką. Aż 30% osób kończyła relację z nowo poznaną osobą na etapie randkowania. Jeśli już udało im się związać, ich związek nie trwał dłużej niż 6 miesięcy.

Jakie doświadczenia mieli użytkownicy portali randkowych?

Najczęściej aplikacje randkowe, poza miłymi doświadczeniami, wiążą się również z tymi negatywnymi. Zgodnie z wynikami badania najczęstszym nieprzyjemnym doświadczeniem podczas randki online było nakłanianie do spotkania w charakterze seksualnym.

Pamiętaj, że jeśli Ty poszukujesz poważnego związku, to nie znaczy, że inni też. Wszędzie można spotkać się z oszustami, którym zależy tylko na jednym. Ważne w takiej sytuacji jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo i używanie serwisów randkowych z głową.

Pozostałe niemiłe odczucia również są związane ze sferą seksualną. Przykładowo, spory procent osób za każdym razem, gdy korzystał z portali randkowych, spotkał się z prośbami o wysłanie nagiego zdjęcia lub pokazanie ciała przez wideo.

Częstym i takim dość oczywistym doświadczeniem jest rozczarowanie drugą osobą. Chodzi tutaj przede wszystkim o niezgodność jej wyglądu lub charakteru z opisem na profilu.

Jakie uczucia im towarzyszyły?

Ankietowani najczęściej podawali uczucia takie jak:

 • Poczucie rozczarowania
 • Oczekiwanie i nadzieja
 • Znudzenie
 • Entuzjazm
 • Zniecierpliwienie
 • Radość
 • Lęk

Na co zwracają uwagę użytkownicy?

Na co zwracają uwagę użytkownicy portali randkowych?

Przeglądając kilkadziesiąt profili dziennie, możemy się trochę zagubić, a przede wszystkim znudzić. Dlatego profilowi potrzebne jest coś, co go wyróżni na tle innych.

Z badań wynika, że najważniejsze i najbardziej przykuwające uwagę są zdjęcia. Aż 33% ankietowanych przyznało, że to jest dla nich kluczowe przy wyborze profilu.

Przede wszystkim, pokazuje ono, jak wyglądamy (co jest, chcąc nie chcąc, ważne) oraz co nas interesuje, jak spędzamy wolny czas. O tym, jak zrobić idealne zdjęcie na portal randkowy w kolejnym rozdziale.

20% polskich użytkowników stwierdziło, że bardzo ważny jest także opis profilu, który mówi, nam co podoba się drugiej osobie lub czym się interesuje.

Pozostałe czynniki takie jak: odpowiedni wiek, miejsce zamieszkania, wspólne zainteresowania okazały się już mniej ważne.

Jak NIE robić zdjęcia na profil randkowy?

Najwięcej, bo aż 53% ankietowanych, przyznało, że od razu odrzuca zdjęcia grupowe, ponieważ trudno jest na nich rozpoznać daną osobę.

Kolejne 50% osób stwierdziło, że powodem natychmiastowego odrzucenia profilu jest zdjęcie, na którym osoba nadmiernie eksponuje swoje ciało. Ludzie są różni i mają różne upodobania. Niektórzy po prostu nie tolerują takich zachowań.

Bardzo duża część osób nie patrzy przychylnie także na zretuszowane zdjęcia. Naszym zdaniem, jak i części ankietowanych, naturalność jest najlepsza. Nakładanie różnych filtrów mija się z celem, ponieważ i tak prędzej czy później okaże się, jaka jest Twoja „prawdziwa twarz”.

Co odpycha w opisie na portalach randkowych?

Zdaniem aż 75% osób, najgorszym elementem opisów w serwisach randkowych jest stawianie wygórowanych wymagań, np.: „Jak nie masz 180cm, to nawet nie pisz”. Nie wygląda to zbyt dobrze, co nie?

Wielu użytkowników rzuca w opisie obraźliwymi hasłami, które obrażają innych użytkowników. I to właśnie odpycha nas najczęściej. Zastanawiamy się, dlaczego ludzie to robią, bo na pewno nie dla pomocy w znalezieniu drugiej połówki.

O dziwo, bywalcy portali randkowych nie lubią również dosadności, a szczególnie tej dotyczącej zamiarów seksualnych. Okazuje się, że FWB lub ONS w opisie jest tzw. „czerwoną flagą”. Jesteśmy w stanie to zrozumieć, bo większość ludzi szuka tam prawdziwej miłości, a nie przygody.

Jakie cechy partnera/ki są dla nas ważne?

Jakie cechy partnera są dla nas ważne?

Pewnie myślisz, że największe szanse na wejście z nami w związek będą miały osoby o podobnych zainteresowaniach, wykształceniu lub charakterze. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że dla randkowiczów najważniejszy jest… wzrost.

Tym kierują się przede wszystkim kobiety, ale chyba każdy z nas to wiedział. Jest to też jedyna cecha, która znacząco zwiększa szanse na wejście w związek.

Co nie było zbyt atrakcyjne dla badanych? W tej kategorii wygrywa młody wiek partnera lub partnerki. Wiadomo, jak masz 40 lat ciężko dogadać się z 20-latkiem… Użytkowników nie zachęcało również posiadanie dzieci i związek na odległość, czyli mieszkanie na drugim końcu kraju.

Najchętniej odwiedzane portale randkowe

W 2017 roku był to portal randkowy Sympatia.pl, która zanotowała aż półtora miliona użytkowników. Na drugim miejscu znalazł się serwis Sympatiaplus.pl, tym razem z 530 tysiącami aktywnych użytkowników. Jest to ikona na polskim rynku- rodzimy produkt towarzyszący nam od wielu lat.

W tamtym okresie, portalem, na którym internauci spędzali najwięcej czasu był serwis przeznaczony dla homoseksualnych mężczyzn – Fellow.pl. Użytkownicy spędzali tam nawet 10 godzin miesięcznie. Całkiem sporo, co?

Na drugim miejscu uplasował się natomiast portal Przeznaczeni.pl, który skupiał singli szukających stałych i wartościowych relacji. Użytkownicy tego portalu spędzali tam 8 godzin miesięcznie.

Który portal randkowy zanotował najwięcej odsłon? Był to ponownie Fellow.pl z 19,2 milionami odsłon w styczniu 2017 roku. Od razu za nim znalazła się Sympatia.pl, którą odwiedzono 1,97 miliona razy.

Jak to wygląda dziś?

Najpopularniejsze portale randkowe

Mimo, że te badania dzieli tylko 5 lat to wiele się zmieniło w upodobaniach internautów. Duży wpływ mogła mieć pandemia, ale także rozwój technologii. Znaczną popularność zyskały aplikacje randkowe, a portale internetowe odeszły na drugi plan.

W badaniu z 2022 roku ankietowani wybrali zupełnie inne portale randkowe. 5 lat wcześniej najczęstszym wyborem internautów była Sympatia.pl, a teraz jest to oczywiście Tinder. Wybrało go około 90% ankietowanych.

Dlaczego? Powodem może być to, że Tinder jest aplikacją, więc można go używać, gdzie tylko chcemy, jest wygodny i mobilny. Posiada też ciekawy interfejs, łatwo się go obsługuje. Ma także niepowtarzalną metodę doboru partnerów, czyli przesunięcia w prawo lub lewo. Nie da się ukryć, że Tinder jest liderem w branży randek internetowych.

Na drugim miejscu znalazło się Badoo z prawie 50% głosów, na trzecim stosunkowo nowy wynalazek, czyli Facebook Dating.

Na tym przykładzie widać, że do randki online nie potrzeba osobnej strony internetowej. Wystarczy serwis społecznościowy, gdzie wszystko możemy znaleźć w jednym miejscu.

Kolejne miejsce, według odpowiedzi ankietowanych, zajęła Sympatia.pl. Porównując do roku 2017 widzimy duży spadek, bo z miejsca pierwszego znalazła się na czwartym. Powodów tego może być wiele, ale najważniejszym może być znudzenie użytkowników tym serwisem. Co by nie mówić, ma on już 20 lat!

Aplikacje randkowe i ich korzyści

Wiesz już, że aplikacje randkowe nie służą tylko do znajdowania idealnego partnera, ale również do innych celów. Jakie są pozostałe korzyści portali randkowych?

Większość polskich internautów korzysta z aplikacji randkowych, żeby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i poćwiczyć podryw. Randki online to idealna do tego okazja, ponieważ musisz ciągle rozmawiać z innymi i przekonywać ich do siebie.

Korzyści korzystania z portali randkowych

Kolejną korzyścią jest chęć poczucia się atrakcyjnym. Nie wątpimy, że aplikacja randkowa to idealne miejsce, żeby podbić swoją samoocenę. Multum wiadomości każdego dnia z zaproszeniami na randkę lub ciągłe komplementy naprawdę mogą sprawić, że zaczniemy podobać się sobie.

To bardzo ciekawe zjawisko może świadczyć o dużym egoizmie osób mających profil w aplikacji randkowej. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Co więcej, dla dużej części internautów korzystanie z portali randkowych to swego rodzaju rozrywka i zabicie czasu. Przeglądanie tysięcy profili przeróżnych ludzi to wciągające zajęcie. Czasem może to być nawet zabawne, bo wyobraźnia użytkowników nie zna granic 🙂

Portale randkowe (statystyki) – podsumowanie

Randkowanie online cały czas się rozwija. Zmieniają się upodobania użytkowników, panują coraz to dziwniejsze trendy, pojawiają się nowe aplikacje randkowe. Naprawdę trudno za tym nadążyć…

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą Ci zrozumieć to bardzo specyficzne środowisko. Po zdobyciu tej tajemnej wiedzy, będziesz mógł skuteczniej szukać partnera!

Zajrzyj na naszą stronę, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat randkowania online!

Źródła i dalsza lektura:

 • https://naukowouczuciowo.pl/wp-content/uploads/2022/09/Raport-z-badan.pdf
 • https://pbi.org.pl/wp-content/uploads/2017/04/Anna-Miotk_Czlowiek-Zalogowany_Randki.pdf
 • https://www.gwi.com/reports/trends-18
 • https://www.researchgate.net/profile/Olga-Kotowska-Wojcik/publication/348591808_Kobiece_i_meskie_konteksty_zycia_Pod_redakcja_Katarzyny_Uklanskiej_i_Olgi_A_Kotowskiej-Wojcik/links/6006a914a6fdccdcb8646186/Kobiece-i-meskie-konteksty-zycia-Pod-redakcja-Katarzyny-Uklanskiej-i-Olgi-A-Kotowskiej-Wojcik.pdf#page=53

Kliknij aby zagłosować
[Łącznie głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking Najlepszych Portali Randkowych wg. Użytkowników i Redakcji w 2023