Jak Rozpoznać Toksyczny Związek? Najczęstsze sygnały i techniki manipulacji

Związki międzyludzkie to niezwykle zawiła sprawa. Każdy charakter jest inny, każdy człowiek ma inne potrzeby i każdy z nas ma zupełnie inne upodobania. Nic jednak nie jest w stu procentach idealne – życie to nie bajka, a związki to nie zawsze historia szczęśliwej miłości.

Co w przypadku, gdy nasza bajka zboczy z toru, a na naszej drodze pojawi się wątek toksycznego związku? Całe zadowolenie, poczucie bycia kochanym i wzajemne wsparcie przeradza się w niskie poczucie własnej wartości, szantaż emocjonalny oraz przemoc fizyczną.

Jak poznać, że znaleźliśmy się w toksycznej relacji? Jakie techniki manipulacji możemy najczęściej spotkać w zachowaniu ze strony partnera? Jak zakończyć toksyczny związek? Co zrobić, gdy pojawia się zdrada w związku, ale strach uniemożliwia odejście od toksycznej osoby? Poniższy artykuł jest wyciągnięciem pomocnej ręki do osób, które zostały dotknięte tym problemem. Zapraszamy do czytania.

Jak poznać, że jesteśmy w toksycznym związku?

Wbrew pozorom nie jest to wcale tak łatwe, jak może się wydawać. Wszystko za sprawą tego, że ludzie są kompletnie różni, więc również dogadują się na różnych płaszczyznach oraz funkcjonują na podstawie różnorodnych zasad. By zrozumieć czym tak naprawdę są toksyczne związki, warto przybliżyć sobie jego definicję.

  • Toksyczny związek – to relacja między dwójką ludzi, która opiera się na niezdrowych, często manipulacyjnych zachowaniach, które mają jawny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne partnera.

jak rozpoznać toksyczną relacje

Co warto napomnieć to to, że osoby w toksycznych związkach, często nie chcą przyjąć do świadomości tego, że ich relacja jest niezdrowa. Pomimo cierpienia i ogólnego niezadowolenia z tego, jak wygląda relacja, takie osoby mają problem, by zakończyć toksyczną relację.

Objawy toksycznego związku – na co uważać?

Niemal każdy związek toksyczny dość często wpisuje się w pewien schemat zachowań, których nie spotkacie w zdrowej relacji między ludźmi, wręcz przeciwnie – udany związek będzie kompletnym zaprzeczeniem poniższych punktów.

Próba kontrolowania każdego kroku

Toksyczne relacje charakteryzują się właśnie tym, że jest to wzajemna lub jednostronna próba przejęcia kontroli nad drugą osobą. Są to ciągłe pytania o to z kim jesteśmy, gdzie, kiedy wracamy, a przy tym stała próba wpłynięcia na podejmowane przez nas decyzje.

Czymś, co dodatkowo idzie w parze z próbą kontroli jest również chorobliwa zazdrość. Często bezpodstawna, która pomimo wyjaśnień nie zmienia tego, że toksyczny partner postrzega daną sytuację z zupełnie innej perspektywy.

Brak poczucia bezpieczeństwa

W zdrowym związku poczucie bezpieczeństwa pełni jedną z kluczowych kwestii. W przypadku relacji z toksyczną osobą ulega ona jednak dość drastycznej zmianie. Na przestrzeni kolejnych etapów związku zauważalny jest znaczący spadek poczucia komfortu i stabilności.

Wiąże się ono często z tym, że poważne problemy są przeszkodą, z którą musimy mierzyć się sami. Osoba toksyczna nie dba o to, że jej partner przeżywa trudności, jej zachowanie w żaden sposób się nie zmienia. Wręcz wykazuje się większym egoizmem i dbałością wyłącznie o swoje sprawy.

Brak poczucia bezpieczeństwa objawia się również w sytuacji, gdy nie wiemy, jak dać kosza drugiej osobie, obawiając się jej reakcji.

Przemoc fizyczna

Toksyczni partnerzy to nie zawsze tacy, którzy wykazują się wyłącznie niedbałością o zdrowie psychiczne własnego partnera, ale również fizycznym znęcaniem się nad nim. Osoby, które nie radzą sobie z komunikacją oraz emocjami często uciekają w przemoc, by w ten sposób przełożyć wszystkie złe emocje na swojego partnera.

Ciągły strach przed rozbudzeniem agresji w jej zachowaniu, poczucie własnej wartości oraz wszystkie potrzeby emocjonalne idą w odstawkę na rzecz tego, by druga osoba zachowała względny spokój w swoim zachowaniu.

Poczucie winy

Często nieuzasadnione, spowodowane nie samym zachowaniem, a właśnie reakcją drugiej osoby. Coraz częstsze uczucie poczucia winy oraz stres związany z tym, że każde nasze zachowanie może wywołać negatywne emocje w naszym partnerze.

Toksyczna relacja charakteryzuje się właśnie tym, że to nie oprawca jest winny, a osoba, która doświadcza toksycznych zachowań, bierze odpowiedzialność za całe zło, które dzieje się w związku. Odciąża ona drugą osobę, jednocześnie obciążając samą siebie.

Zapominanie o swoich potrzebach na rzecz partnera

Ciągłe obwinianie, przekładanie obowiązków na drugą osobę oraz wymaganie od drugiego partnera niemożliwego. Wszystko to może sprawić, że zaczniemy wątpić w to, czy wina faktycznie nie leży po naszej stronie, gdyż mózg człowieka jest narządem niezwykle podatnym na sugestie innych.

Brak wsparcia w trudnych chwilach popycha nas również do tego, że zaczynami sami obwiniać się za złe traktowanie przez swojego partnera. Ktoś, kto dotychczas był najbardziej zaufaną osobą w naszym życiu, zostaje powodem, przez który zaczynamy zaniedbywać samych siebie.

toksyczny związek objawy

Toksyczne związki a taktyki manipulacji

Nie każde zachowanie można nazwać mianem toksycznego, dokładnie tak samo jak nie każdy zły ruch jest od razu błędem. Pamiętajmy, że na świecie nie ma osób, które nie popełniają błędów, więc jeśli określenie tego czy Twój partner Cię manipuluje jest szczególnie trudne – zapoznaj się z najczęstszymi sposobami manipulacji, by zyskać pewność.

Gaslighting

To najczęstsza przyczyna niepewności w relacji. Jednym słowem jest to umniejszanie problemów przez toksycznego partnera. Są to pewne zachowania, słowa i sposób traktowania, którym toksyczny partner wskazuje na to, że to jego wybranka lub wybranek są źródłem wszelkich problemów. Przykładowe zwroty:

  • Przesadzasz.
  • Jesteś przewrażliwona/przewrażliwiony.
  • Szukasz problemu.
  • Wydaje Ci się.
  • Wymyślasz.

Wykorzystywanie litości i empatii partnera

Toksyczne osoby często nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie jest niewłaściwe. Co więcej, niejedno badanie przeprowadzone w tej grupie, wskazuje, że toksyczne zachowania często wywodzą się z okresu dzieciństwa, z traum zapoczątkowanych w domu rodzinnym.

Toksyczni ludzie w przypadku konfrontacji mają problem z przyznaniem się do błędu.

Taka osoba nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny, a w zamian doszukuje się pokładów litości w swoim partnerze, przekonując go, że uratowanie związku jest dla nich ważne na tyle, że zmienią swoje zachowanie. Jak można się domyślać — często są to wyłącznie puste słowa.

Groźby

W przypadku poczucia bezsilności toksyczny partner może zdecydować się, podjąć ostateczny krok, jakim są właśnie groźby. Zarówno te wycelowane w partnerkę, jak i w siebie samego. W takim przypadku używa zastraszenia, by przekonać drugą osobę do zmiany swojej decyzji o zakończeniu toksycznego związku.

Pamiętaj, że nie musisz usłyszeć gróźb o wyrządzeniu krzywdy cielesnej. W takim przypadku również próby zastraszenia, że sam partner zrobi sobie krzywdę, jeśli tylko zdecydujemy się od niego odejść, można określić mianem toksycznego zachowania.

Zakończenie toksycznego związku – jak sobie z nim poradzić?

Rozstanie z toksycznym partnerem to dla wielu wyobrażenie tak odległe, że może wydawać się wręcz nieosiągalne. Jedyne, o czym musisz pamiętać, gdy już podejmiesz taką decyzję to, to że musisz zdystansować się od toksycznego partnera. Sposobem na to jest wytrwałość.

Wyjście z toksycznej relacji jest niezwykle ciężkie, gdyż istnieje prawdopodobieństwo ponownych prób manipulacji ze strony partnera. Musimy uzbroić się w cierpliwość i obrać nasze własne szczęście jako najważniejszy priorytet.

Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które warto traktować dość delikatnie – daj sobie czas, przestrzeń oraz znajdź zajęcie, które odciągnie Twoją głowę od powątpiewających myśli. Każdy ich doświadcza, jednak ich pojawienie się nie jest jednoznaczne z podjęciem niepoprawnej decyzji.

Zaufaj sobie i pamiętaj o tym, ile ten związek obudził w Tobie zmartwień i negatywnych emocji. Nie zapominaj, że istnieją związki, w których partnerzy pamiętają o wzajemnym zaufaniu i trosce. Toksyczny związek należy traktować jako przeszkodę na naszej drodze. Jednak jak mówi pewne mądre przysłowie – po każdej burzy zawsze wychodzi słońce.

Pomocne również może okazać się założenie konta na najpopularniejszych darmowych portalach randkowych, gdzie z łatwością można poznać kogoś, przy kim uda się odbudować poczucie własnej wartości, a chęć pozostania u boku toksycznej osoby odejdzie w zapomnienie.

związek z toksyczną osobą

Podsumowanie

Pamiętaj, że zakończyć toksyczny związek z osobą, z którą dzieliły nas uczucia, naprawdę nie jest łatwo i podjęcie takiego kroku wymaga naprawdę wiele odwagi. Nikt nie jest skazany na to, by znosić cierpienia w ciszy, tylko po to, by ułatwić dzień swojemu partnerowi.

Twoje własne szczęście oraz zdrowie powinno być dla Ciebie najważniejsze. Dlatego pamiętaj, że zasięgnięcie pomocy specjalisty po wyjściu z toksycznej relacji nie jest w żaden sposób uwłaczające. Zadbaj o siebie, skup się na swoim szczęściu i pamiętaj – Ty również zasługujesz na kogoś lepszego.

Pomóc w tym może Ci również zastanowienie się, jak zachowuje się żona lub mąż, który nie kocha swojej drugiej połówki. Jeśli podobne sytuacje dostrzeżesz w swoim związku, być może łatwiej będzie Ci go odpuścić.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Październik ’24)