Czy Portale Randkowe Uzależniają? Sprawdź, Czy Nie Dopadł Cię Ten Problem

Według ostatnich badań Gemius ponad 3,5 miliona Polaków korzysta z programów randkowych! Średnio co piąta osoba w internecie. Jednakże te statystyki nie są do końca precyzyjne, ponieważ wiele osób wstydzi się przyznać do sięgania po takie rozwiązanie. Niektórzy też borykają się z uzależnieniem, wypierając z głowy ten proces. Czy na portalach randkowych można znaleźć miłość życia? Przekonaj się o tym i zerknij tutaj. Jeśli jednak boisz się, że jest to zagrożenie prowadzące do uzależnienia, to natychmiast pragniemy Cię uspokoić. Nie masz czego się obawiać, ale dowiesz się o tym więcej, czytając ten artykuł.

Uzależnienie od portali randkowych

Cyfryzacja życia niesie bardzo dużo zalet — większy dostęp do informacji, łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Wiele osób też zrezygnowało z pracy w biurze, by spełniać się na home office. Internet przedarł się do życia, zastępując wiele procesów, które do tej pory można było realizować offline. To samo stało się z randkowaniem.

Portali randkowych w ostatnich latach powstało bardzo wiele, kusząc prostotą użytkowania i wieloma czynnymi użytkownikami. Randkujący zaczynają od biernego przeglądania, aby w pewnym momencie zacząć działać, nawiązując pierwsze kontakty. Jeżeli wszystko skupia się na znalezieniu nowych znajomych, a nawet szukaniu miłości swojego życia — nie ma powodów do strachu. Problem się pojawia, gdy u użytkownika takich serwisów pojawiają się pierwsze oznaki uzależnienia. Pytanie – jak się one objawiają?

jak rozpoznać uzależnienie od portali randkowych?

Uzależnienie i pierwsze objawy

Jak rozpoznać, że kobieta czy mężczyzna uzależnia się od portali randkowych? Nie jest to proste zadanie, ponieważ pierwsze objawy mogą być źle odczytane. Łatwo jest je zignorować, ponieważ osoba uzależniona bardzo często sama nie zauważa, że oddala się od rzeczywistości i wchodzi w sidła relacji online.

Alarmującym powinno być widoczne zaniedbanie — niemal każdej strefy w życiu. Zaczyna się od opuszczania zajęć na uczelni, gorszych wyników w pracy. Pojawiają się problemy w interakcjach na żywo — osoba uzależniona zaczyna unikać znajomych i rodziny. Uważa, że nikt jej nie rozumie, a szczęście jest dostępne tylko w sieci.

Jakie inne symptomy przejawia osoba, która wpadła w sidła sieci i wymaga pomocy?

Zachowania uzależnionej osoby przejawiają się w różnych momentach. Łatwo jest je zignorować, ale jeżeli pojawia się ich coraz więcej, to znak, że trzeba zacząć działać! O uzależnieniu można mówić, gdy dana osoba:

  • spędza coraz więcej czasu przed komputerem lub z telefonem w ręku
  • nie potrafi być w towarzystwie znajomych, bez ciągłego kontrolowania aplikacji randkowej
  • nie dba o higienę snu
  • zaniedbuje kontakty z rodziną
  • rezygnuje ze spotkań z przyjaciółmi
  • zwala winę za swoje zaniedbania na innych
  • nie chce rozmawiać, twierdząc, że w rzeczywistości nikt go nie rozumie
  • zwierza się z intymnych szczegółów życia przypadkowym osobom w sieci

Bezpieczne randkowanie a uzależnienie — gdzie jest granica?

W większości przypadków osoby, które są najmocniej narażone na uzależnienie to te, które desperacko szukają związku. Takie, które mają kompleksy, a także problemy w nawiązywaniu interakcji w realnym świecie. W internecie jest zupełnie inaczej, ludzie nie mają bariery w rozmowie, ponieważ można udawać, zatajać lub pokazywać tylko to, co chcą.

Aplikacje randkowe nikt nie kontroluje! Tym samym mężczyźni potrafią zataić szczegóły swoich związków czy posiadanych dzieci. Kobiety pokażą swoje najlepsze zdjęcia, aby wyglądać kusząco i seksownie. Kto odkryje prawdę, skoro wszystko pozostaje w internecie.

czy apki randkowe uzależniają?

Niebezpieczne związki w portalach randkowych

Wiele ludzi szuka drugiej połówki w internecie. Życie i zmieniająca się codzienność w ostatnich latach sprawiło, że cały ruch przeniósł się do aplikacji i serwisów z prostego powodu. Strach przed odrzuceniem. Rozmowy w realnym życiu sprawiają coraz większe trudności, ludzie stawiają sobie też chore oczekiwania, a poszukiwanie miłości staje się wręcz niemożliwe.

Internet daje nieograniczone możliwości, łatwiej znaleźć kogoś, ponieważ, jak wiadomo, prosto jest nawiązać kontakt, gdy ma się kontrolę nad sytuacją. Korzystając z różnych aplikacji randkowych, o wiele łatwiej można ustalić, czego konkretnie pragnie kobieta lub mężczyzna na portalu randkowym, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni pytać o to otwarcie podczas rozmowy „twarzą w twarz”.

A w sieci przez aplikacje jest to znacznie prostsze. To jednak daje nieodpartą chęć na dłuższe dyskusje online i zatracanie się w tym niebezpiecznym świecie.

Niestety jednak czasem zdarzają się także sytuacje, w których uzależnienie od portali randkowych jest na tyle silne, że korzystają z nich osoby, które są w związkach lub nawet po zawarciu związku małżeńskiego.

Jak wyleczyć ten problem? W jaki sposób rozpoznać, czy mąż lub żona również korzysta z portalu randkowego?  Nie ma na to uniwersalnej recepty czy rozwiązania gotowego od ręki. Często swoje podłoże jest głęboko schowane w samoocenie czy doświadczeniach z przeszłości. Stąd pierwszym krokiem jest psychoterapia.

jak rozpoznać uzależnienie od portali randkowych?

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji randkowych?

Internetu nie można postrzegać tylko jako zagrożenie. To nieograniczone możliwości, a dobrze wykorzystane – mogą przynieść wiele dobrego. Z randkowaniem jest podobnie. Wszystko wokół się zmienia, nic więc dziwnego, że zdecydowana większość relacji przenosi się w online. Łatwiej jest tutaj znaleźć podobnych sobie, drugą połówkę – w końcu ograniczenia tu nie istnieją.

Portale są świetnym przedłużeniem speed-datingu, który kiedyś funkcjonował. Jednak trzeba uważać, aby tam się nie zatrzymał. Znajomość można rozwijać online, ale nie zapominajmy też o tym, co jest offline. Naturą ludzką jest otrzymanie bliskości, dotyku, ciepła ciała, usłyszenie głosu — doznać tych emocji.

Duża pokusa i zagrożenie, ale stawiając pewne granice, istnieje większa szansa na sukces! Zanim człowiek stworzy profile, musi wiedzieć, o co chodzi z jego życiem — co chce osiągnąć, na czym mu najbardziej zależy i po prostu zrealizować swój plan.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Czerwiec ’24)