Uzależnienie Od Portali Randkowych — Skąd Się Bierze, Komu Może Grozić i Jak Się Go Pozbyć?

Portale randkowe stały się katalizatorem zmian w relacjach międzyludzkich, jak też w stosunkach społecznych. Co więcej, dają możliwość znalezienia partnera osobom, które są samotnikami i nie mają przebojowego charakteru. Prócz blasków serwisy te mają również swoje cienie. Jednym z nich jest ryzyko uzależnienia się od aplikacji randkowych. Sprawdź, czy jesteś już nałogowcem i dowiedz się, jak z tego wyjść.

Spędzasz wiele godzin dziennie na portalach randkowych? Miejsce, które jeszcze do niedawna było dla Ciebie źródłem niezobowiązującej rozrywki, dziś dostarcza Ci głównie frustracji i stresu? A może wręcz przeciwnie: ilekroć myślisz o wejściu na aplikację randkową, czujesz pobudzenie i euforię podobne do tych, które pojawiają się po wypiciu kilku kieliszków szampana? Jeśli lubisz spędzać czas w internecie, sprawdź darmowe portale randkowe, zanim jednak to zrobisz, dowiedz się, co zrobić, aby uniknąć uzależnienia od korzystania z nich.

Być może obecność na tych serwisach stała się Twoim nałogiem. Dowiedz się, kto jest szczególnie narażony na objawy uzależnienia od portali randkowych.

abc uzależnienia od portali randkowych

Powody, przez które ludzie uzależniają się od portali randkowych

Powodów uzależnienia od portali randkowych jest wiele. Oto tylko wybrane z nich:

Niska samoocena i potrzeba dowartościowania się w mediach społecznościowych

Osoby, które zmagają się z licznymi kompleksami, niedowartościowane i zamknięte przez to w sobie, dość często szukają potwierdzenia swojej atrakcyjności w oczach osób trzecich. Portal randkowy jest więc idealnym miejscem na uzyskanie pozytywnego komentarza – dotyczy to zwłaszcza kobiet, które nie czują się doceniane w swoim własnym środowisku.

Osoba uzależniona od oceny innych, która szuka miłości za pomocą Internetu, zamiast przyjaciół może znaleźć w tym miejscu kłopoty. Nowoczesne smartfony udostępniają szereg funkcji pozwalających na zaprezentowanie się Internautom w jak najlepszym wydaniu – filtr „beauty” i aplikacje do foto manipulacji potrafią zdziałać cuda: nie tylko wygładzić cerę, zlikwidować zmarszczki, ale nawet wyszczuplić i odmłodzić wizerunek o kilkanaście lat.

Jest to ogromna pokusa dla kogoś, kto nie czuje się pewnie w codziennym życiu i potrzebuje akceptacji, najlepiej od przystojnego przedstawiciela płci przeciwnej. Problem tylko w tym, że wylogowanie się z tego wyidealizowanego świata z każdym dniem może być coraz trudniejsze.

Osoby, które zastanawiają się, dlaczego nie warto dziś korzystać z portali randkowych, zdecydowanie mogą potraktować ten powód jako wystarczająco przekonujący.

Samotność i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem poprzez portale randkowe

Serwisy matrymonialne i randkowe zwykle nie są miejscem, w którym pielęgnuje się głębokie kontakty międzyludzkie. To jednak nie stanowi przeszkody do podejmowania kolejnych prób nawiązania takich relacji przez osoby, którym w życiu codziennym dokucza dotkliwa samotność. Wbrew pozorom takich ludzi w Polsce jest bardzo wielu – zwłaszcza kobiety i mężczyźni po 30tce mogą zmagać się z kryzysem samotności.

Zgrana paczka znajomych z liceum czy studiów jest już przeszłością – wszyscy mają mężów, żony, dzieci, kredyty i nadgodziny w pracy. Wspólne wyjście w sobotni weekend staje się przedsięwzięciem na miarę wyprawy na Marsa.

Z tego względu osoby, które jeszcze niedawno były otoczone wianuszkiem znajomych, przeżywają wyjątkowo ciężkie chwile. Swój smutek, mogą starać się ukoić poprzez portale randkowe, które wciągają jak wir w świat powierzchownych kontaktów.

Wiele osób orientuje się, że ma problem z takimi aplikacjami, gdy zaczynają one negatywnie oddziaływać na ich życie zawodowe czy wręcz samopoczucie psychiczne.

Frustracja seksualna i problemy z tworzeniem relacji społecznych

Miks stworzony z niesatysfakcjonującego życia seksualnego i aspołecznej postawy może w większości przypadków pchnąć nieszczęśliwego człowieka w ramiona serwisów randkowych, które obiecują remedium na jedno i drugie.

To w aplikacji randkowej masz znaleźć prawdziwą miłość lub szansę na szybki, niezobowiązujący seks, a ponadto setki osób chcących nawiązać z Tobą kontakt towarzyski. Chcesz znaleźć szczęście w Internecie? Ostrożnie formułuj swoje oczekiwania — umawianie się przez internet na spotkania z obcą osobą nie oznacza, że zaraz zbudujesz wartościowy związek.

Rzeczywistość często okazuje się odmienna od oczekiwań i może być szczególnie dotkliwa dla mniej atrakcyjnych mężczyzn, którzy, brutalnie rzecz ujmując, nie mają wzięcia w takich serwisach.

Może rodzić to bunt w umyśle niejednego przedstawiciela tej płci i jednocześnie chęć „oszukania systemu”, tak jak gdyby portal randkowy był grą komputerową, a ludzie z niego korzystający – wirtualnymi postaciami.

Odrzucona osoba tworzy fikcyjne konta na aplikacji randkowej, posługując się kradzionymi zdjęciami przystojnych mężczyzn (nierzadko też kobiet!) celem flirtowania z innymi użytkownikami, umawiania na randki i „wystawiania” w ostatniej chwili.

Wielu takich mężczyzn tłumaczy sobie swoje zachowanie czysto naukowym podejściem, chęcią przeprowadzenia eksperymentu społecznego. Niektórzy z nich są już po prostu uzależnieni od portali randkowych i próbują racjonalizować swoje życiowe wybory.

Przedstawicieli tej grupy szczególnie trudno przekonać, że mają problem – i nie jest nim seksualne wykluczenie, a uzależnienie od aplikacji randkowych.

skąd bierze się uzależnienie od portali randkowych?

Kto może być szczególnie narażony na uzależnienie od portali randkowych?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw należy zastanowić się, kto korzysta obecnie z portali randkowych? Szczególnie narażone na uzależnienie od portali randkowych są przede wszystkim te osoby, które wykazują tendencję do uzależnień w innych dziedzinach. Zdarzyło Ci się mieć w przeszłości problem z uzależnieniem od gier, hazardu, używek lub produktów spożywczych?

A może spędzasz długie godziny w mediach społecznościowych? Bardzo łatwo możesz też paść ofiarą uzależnienia od randek online. Mechanizm jest bardzo podobny – obecność w aplikacjach randkowych generuje przyjemne uczucie ekscytacji, euforii, podobne do tego, które towarzyszy uruchomieniu nowej gry lub zażyciu substancji odurzającej.

Kolejna grupa narażona na uzależnienie od wirtualnych randek to osoby, których kontakty towarzyskie w życiu codziennym są niezwykle ubogie – zarówno w pracy, jak i w sferze prywatnej.

Poświęcanie zbyt dużej uwagi serwisom randkowym jest zwykle łatwe do wychwycenia przez członków rodziny czy bliskich, a możliwość interwencji jest wówczas wykonalna na bardzo wczesnym etapie uzależnienia.

Kobieta i mężczyzna, nad których zdrowiem psychicznym nikt nie czuwa, nie mają zwykle tyle szczęścia i zapadają się w wirtualny świat flirtu jak w ruchome piaski.

Jakie są skuteczne sposoby, aby pozbyć się uzależnienia od portali randkowych?

Zaczynasz dostrzegać, że spędzasz zbyt wiele czasu na portalu randkowym lub widzisz objawy nałogu u kogoś bliskiego? Oto sposoby na uwolnienie się od problemu.

Znajdź sobie zastępcze i nieszkodliwe zainteresowania

Przekuj swoją słabość w siłę i zamień złe nawyki na te dobre. Ilekroć odczuwasz pokusę zajrzenia na portal randkowy, natychmiast zajmij się czymś innym, nie dawaj sobie czasu na myślenie o tej potrzebie.

W miejsce destrukcyjnego nałogu wstaw zajęcia, które pozwolą Ci się samodoskonalić – zacznij uprawiać sport i ćwicz w czasie, który normalnie spędził(a)byś na surfowaniu w sieci.

Ucz się języków obcych i szlifuj wymowę, zamiast szukać kolejnej osoby do rozmów. Poczuj satysfakcję z dobrze wykonanego zadania – to uczucie pomoże Ci zwalczyć szkodliwy nałóg.

Szukaj kontaktów międzyludzkich „w realu”

Ćwiczenia i nauka języków obcych nie rozwiążą oczywiście problemu z poczuciem osamotnienia. Jeśli łakniesz kontaktu z drugim człowiekiem, postaw na formy, które pozwolą Ci doskonalić swoje relacje w świecie rzeczywistym.

Zapisz się na zajęcia dodatkowe po pracy lub kurs zawodowy, w którym będziesz mieć kontakt z innymi ludźmi. Jeśli w Twoim mieście funkcjonują kluby zainteresowań, stań się członkiem jednego z nich – możesz tam poznać wielu wspaniałych ludzi, niewykluczone, że również swoją przyszłą miłość.

Skontaktuj się z dobrym psychiatrą lub psychoterapeutą

Jeżeli czujesz, że problem nadmiernego korzystania z portali randkowych dawno wymknął Ci się spod kontroli, nie wahaj się szukać wsparcia u specjalisty. Niewykluczone, że potrzebujesz terapii, która pomoże Ci nie tylko zwalczyć problem, ale również zidentyfikować przyczyny, które leżą u jego podstaw.

Miej na uwadze, że samo uzależnienie od portalu randkowego może być wynikiem innych problemów i schorzeń, takich jak np. depresja. Nie lekceważ tego i pozwól sobie pomóc, a psycholog lub psychiatra pokaże Ci, jak wyjść z uzależnienia bez szwanku i pozwoli zrozumieć źródło Twoich problemów.

czym jest uzależnienie od portali randkowych?

Podsumowując

Portale randkowe stworzono po to, by pomóc ludziom znaleźć miłość lub niezobowiązujący flirt. Korzystanie z nich może się jednak wymknąć spod kontroli, dominując życie użytkownika i wręcz utrudniając mu nawiązanie zdrowej relacji z płcią przeciwną.

Upewnij się, że zachowujesz balans i czerpiesz z tych aplikacji to, co w nich najlepsze, jednocześnie nie pozwalając, by stały się sensem Twojego życia.

Najnowsze posty na stronie:

Magda GrobelnaAutor: Magda Grobelna
Warszawianka z krwi i kości. Lubię dobrze zjeść, podróże oraz pisanie. Uwielbiam nawiązywać znajomości i poznawać nowe osoby. Przetestowałam samodzielnie dziesiątki portali i aplikacji randkowych oraz zrecenzowałam wiele z nich na UdanaRandka.com.

1 komentarz

  1. Zibizibi

    Sam nie mam takiego problemu, ale moi znajomi mają. Dotąd wydawało mi się, że to błahostka. Po kolejnej rozmowie dotarło do mnie, że problem jest ogromny. To jest chyba gorsze od narkotyków, bo powoduje stopniową alienację, która z czasem przeradza się w koszmarny nałóg.

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ranking (Lipiec ’24)